Nedávno jsem poslouchal velmi zajímavý rozhovor s bývalým členem americké speciální jednotky SEAL, který napsal knihu o psychické a fyzické odolnosti. Kniha jde v současnosti do prodeje.
Během rozhovoru mne zaujala zvláště jedna věc, o které hovořil, ale než vám ji také prozradím, dovolte mi nejdříve krátký test. Níže uvedu několik otázek, které jste patrně ve svém životě již museli řešit:
- Proč mám držet dietu?
- Proč se mám třikrát týdně potit v kimonu?
- Proč mám uběhnout ještě další kolo?
- Proč mám dnes vůbec cvičit?
- Proč mám vstát z postele?
- Proč mám koupit květiny své manželce?
- Proč to mám napsat / spočítat / nakreslit?
- Proč mám přežít ještě jeden den?
- Proč se mám učit jak rozdělat oheň bez sirek?
- Proč se mám naučit jak vyoperovat slepé střevo jen pomocí svých zubů a nehtů? (To je vtip, ale moc bych za to nedal, že takový kurz existuje 😉
A takto bych mohl pokračovat dále. Důležitá kontrolní otázka zní – co mají všechny výše uvedené otázky společného?
PROČ vs. JAK
Jde o slovo „proč“ a teď to nemyslím pouze po stránce jazykové. Všechno jsou to otázky, které by si člověk měl položit úplně na počátku jakéhokoliv svého snažení. Protože pokud víme PROČ, pak máme automaticky i JAK. Právě PROČ, jinými slovy naše motivace, je to, co nás žene dopředu, co nás přesvědčí, že musíme uběhnout ještě jedno kolečko, dát ještě jedno opakování, atd.
Nu a tady mám již delší dobu takový nejasný pocit, že nám něco uniká. Že své úsilí cokoliv dokázat cílíme nesprávným směrem, alespoň zpočátku. Vysvětlím vše na názorném příkladu, na snaze o hubnutí, s čímž se zvláště v tomto ročním období potýká mnoho mužů i žen.
Místo toho, abychom si totiž nejdříve vyjasnili naši motivaci, jdeme již rovnou na krok dvě a hledáme všemožné Způsoby či NÁSTROJE, jak zhubnout, ať již jde o diety, kondiční systémy, podvázání/bandáž žaludku, apod. Jenže, co to všechno vlastně je? Jedná se již fakticky o JAK, tedy o nástroje a/nebo o způsoby JAK zhubnout, ALE stále nám chybí velmi základní složka a tou je PROČ. A pokud ta není dostatečně jasné a intenzivní, pak dříve či později budeme poraženi.
MOTIVACE
Jak si tedy ujasnit svou motivaci? Opět použiji příklad s hubnutím. Pokud to bude proto, „abych se líbil(a) svému partnerovi/partnerce“, pak to fungovat nebude, protože to děláme kvůli někomu jinému, než sobě. Pokud však vaše motivace bude proto, „abych se líbil sám sobě, protože mě již štve, jak funím do schodů, jak jsou mi všechny věci malé, jak….“, pak to děláme pro sebe a již to, jak své PROČ definujete, určuje, jestli budete úspěšní ve svém počínání.
Nu, a pokud mám dostatečně silnou motivaci, tedy PROČ, pak je fakticky jedno, jaké nástroje použiju – mohu běhat, cvičit, jíst méně avšak kvalitněji, či to vše kombinovat. Máte-li svou motivaci, pak je to jen již otázka času. Stačí pak jen dodržet jedno jediné základní pravidlo, že výdej energie musí být větší než příjem a zbytek je vyšší dívčí, kterou zase tolik v této fázi řešit nemusíte.
NEVZDAT SE
Když už víme, že nikoliv JAK, ale správně zvolené PROČ je rozhodujícím momentem v tom, jestli nakonec uspějeme ve svém snažení. Může se jednat právě o hubnutí, anebo přežití někde na poušti. Dostatečně silný důvod přežít – vidět zase svou rodinu, pomstít se těm, kteří vám ublížili, atd., pomáhá lidem zvládnout neuvěřitelná utrpení….a přežít. Skutečné příběhy těch, kteří přežili, jsou toho jasným důkazem.
A pokud není motivace dostatečně silná, případně psychika člověka se časem díky vystavenému utrpení, oslabuje, pak tu máme další problém k řešení. Kdysi jsem někde četl, že mnoho lidí vzdá svůj boj těsně předtím, než jsou zachráněni. Dokonce to někdo spočítal a uvádí se, že mnoho lidí vzdá svůj boj několik kilometrů od své záchrany, poté, co pěšky ušlo náročným terénem třeba 300 kilometrů (o této problematice budu zcela jistě psát více). I to je důvod mít jednak dostatečně silnou motivaci (třeba přežít, nebo i zhubnout) a následně si ji udržet. A hlavně nevzdat boj, ať už se bavíme o sebeobraně, vytyčených předsevzetích na začátku roku, či prostém přežití v kritických chvílích.
ZVÝŠIT SVÉ SEBEVĚDOMÍ A SVOU ODOLNOST vůči STRESU
Teď když už víme, že motivace je klíčová, pojďme si stručně říci, jak zvýšit své sebevědomí, protože i toto je velmi důležité pro stanovení a udržení motivace. Pokud si nebudeme věřit, pak naše odhodlání něčeho dokázat bude postupně nahlodáváno pochybami o nás samých.
Dalším důležitým aspektem je zvýšit si svou odolnost vůči psychickému a fyzickému zatíženi. Hlavním stresorem tu je čas. Následně si proto uvedeme několik tipů, jak se nevzdat a svou motivaci udržet.
- Klíč k tomu, jestli uspějete, nebo skončíte těsně před cílem, je ve vaší hlavě. Berte proto jakékoliv dílčí neúspěchy (které zcela jistě přijdou) jako příležitost se naučit něčemu novému. Jinými slovy – tak jste šlápli vedle…no a co. Už víte, jaký to je pocit a jdeme dál.
- Vnímejte samotnou cestu k dosažení cíle jako dobrodružství. Cíl není až tak důležitý, největší legrace je vždycky na cestě k cíli. To si pamatujte.
- Pravidelně přemýšlejte, jestli jde něco udělat ještě lépe. Nic není dáno a nic není stálé. To je základní pravidlo světa, života a evoluce. Akceptujte to a využijte tento čas místo remcání a pláče, že vás nikdo nemá rád. Možná nemá, ale to teď neřešte. Vše se mění a nic není stálé.
- Dívejte se na šanci zkusit to znovu jako na příležitost, jako na milý dárek, který vám osud nadělil.
- Dívejte se na vytrvalost jako na možnost, nikoliv ceněnou lidskou vlastnost. Je na vás, jestli budete dál pokračovat a pokud ne, pak pro to zcela jistě máte své důvody, které nemusíte před ostatními obhajovat, ani se za ně stydět.
- Pokud budete mít slabou chvíli, považujte to za signál, že si musíte znovu uvědomit, proč to vlastně všechno děláte. A pokud slabé chvíle mít vůbec nebudete, pak je to možná signál, že vám možná na vašem cíli zase tolik nezáleží.
- Přestaňte se z čehokoliv obviňovat, či o sobě pochybovat. To vám nepomůže k dosažení vašich cílů. Místo toho je berte jako příležitost vymyslet jiné, lepší řešení, abyste dosáhli toho, po čem toužíte.
- Snažte se pravidelně věnovat něčemu, co vás baví a ventilovat tak svůj stres. Vystresovaní se k cíli nedostanete, respektive ano, ale ta cesta k němu…žádná legrace, takže to vlastně postrádá pointu.
Mimochodem, existují i různé systémy, které velmi dobře odolnost vůči stresu zvyšují stejně tak jako budují zdravou sebedůvěru (například TacFit, FAST Defense Global Systém), ale to je na jiné povídání. Zajímavé je, že ačkoliv se jedná o systémy, které vznikly v rozdílné době a lokaci, sledují velmi podobné cíle a mají prakticky totožné principy. Pokud vás zajímají více, doporučuji zkontaktovat nejbližšího certifikovaného instruktora a pobavte se s ním u pivka či u kafe. Možná budete příjemně překvapeni, že tu je konečně něco, co jste dlouho hledali.
No, a když už tohle všechno víte, co nyní uděláte? Budete dál brouzdat na netu a hledat „zaručeně fungující diety“ a „nejpopulárnější a zaručeně fungující kondiční systémy“, anebo začnete nejdříve u sebe a konečně si ujasníte, proč to vlastně všechno chcete postoupit? A jste si jistí, že to je ten správný důvod? Pokud ano, pak jste svůj první krok již učinili. Držím palce 🙂
ZDROJ: Scientific American – Mind; Strategies for sticking to your goals; Jan/Feb 2015
Podcast #105: Resilience With Eric Greitens; web Art of Manliness
P.S. Otázky zvyšování fyzické a psychické odolnosti tu budeme postupně velmi podrobně rozebírat, protože se teď prakticky všude řeší, jak například rozdělat oheň, sehnat si pitnou vodu či ulovit něco k snědku, místo psychické přípravy. Samozřejmě, že i dovednost získání ohně kdekoliv a kdykoliv je důležitá, ale je to až krok dvě poté, co se dokážeme vnitřně vyrovnat s novou situací, která nemusí být zrovna ideální. Mám k dispozici velmi zajimavé materiály, které tu postupně budu jednak sdílet a jednak uvádět do potřebných souvislostí. Nakonec zjistíte, že existuje několik základních principů, které se dají aplikovat prakticky všude, ale nepředbíhejme 😉
Jarda Kolcun