Reportáž ze semináře Pohyb I.

Přečteno: 1613

V neděli jsem měl možnost se zúčastnit velmi zajímavého semináře Petra RůžičkyPohyb I. Petr je dlouholetý student Ido Portala a protože seminář sliboval vhled do metod právě Ido Portala, rozhodl jsem se zúčastnit.

Spolu se mnou se jej také zúčastnil i můj kamarád Kryštof Radek, se kterým jsme nedávno dokončili certifikaci v systému MovNat a proto nám přišlo vhodné a logické podívat se na podobný systém, který by nám dále rozšířil naše znalosti v této oblasti.

V pražské tělocvičně se nás sešlo minimálně dvacet lidí, z nichž většina vypadala, že se pohybu věnují pravidelně. Během semináře jsem tak měl možnost si krátce zacvičit s holčinou, která se věnuje boxu, jiná se věnovala výuce Krav Magy a posilování s ketllebelly, pak jsem tam viděl i kluka, který se pravděpodobně věnoval MMA, apod. Takže já, se svým zájmem o TacFit, MovNat, BJJ a jujutsu a Kryštof se svým zájmem o TacFit, MovNat a parkour jsme tam zapadli velmi dobře.

Začali jsme rozcvičkou, kdy jsme se snažili rozhýbat nejprve izolovaně jednotlivé segmenty těla (hlava/krk, hrudník, ramena, zápěstí a prsty, boky a kolena) a následně je spojovat do větších skupin. Musím říci, že některé postupy pro mě byly nové, takže jsem si užil už samotnou rozcvičku.

Po rozcvičce přišla na řadu hra zvaná Zenový lučištník. Hraje se v páru a pravděpodobně jste ji mohli již vidět na youtube či na facebooku, kdy proti sobě stojí (a následně i se hýbají) dva lidé, z nichž jeden se snaží pomalu zasáhnout bodem či sekem toho druhého a ten se snaží až v poslední chvíli uhnout pouze v minimální nutné míře tak, aby jednak zbrkle neuskakoval (a vzdaloval se od svého soupeře) a jednak aby uhnul pouze tou částí těla, na kterou je útočeno. Proto právě skoro hodinová rozcvička, která nás na tuto hru perfektně připravila.

Další varianty této hry jsou s tyčí či s provázkem, na kterém je zavěšen míček. Jedná se však o stejný princip. Ukázali jsme si i náročnější varianty této hry bez pomůcek, které nás přesto zcela jistě zabaví na následující půlrok. Hodně věcí mi docvakla, protože jedna věc je tak jen vidět video a druhá věc dostat k tomu podrobné vysvětlení a vidět hru v celém kontextu pohybu.

Ve druhé závěrečné hodině jsme se podívali na různé způsoby lezení po zemi a tady jsem již nalézal totožné věci s MovNatem i TacFitem, což mne velmi potěšilo. Lezli jsme popředu, stranou, pozpátku, i s různými dalšími variantami tak, aby nám Petr na konci ukázal tzv. ještěrku, která v jeho provedení byla prostě perfektní. No a v tom našem….řekněme, že tu je velký prostor ke zlepšení 😉

A byl konec. Na první pohled to vypadá, že za dvě hodiny se toho zase tolik moc neudálo, ale pro mne osobně zde bylo dost inspirace na minimálně další půlrok. Celý seminář jsem si skvěle užil. Některé z technik zapracuji do výuky dětského jujutsu, další mi poslouží jako skvělá inspirace pro vlastní rozvoj i projekty, jež snad už příští rok budu mít konečně šanci hodit na papír.

Pozn. Fotografie v textu použity s laskavým svolením Petra Růžičky

Jarda Kolcun
TacFit – Field Instructor
CST – Clubbell Instructor
MovNat Instructor

Autor

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *