O čem je MovNat? – část 1/2

Přečteno: 2003

Již koncem devatenáctého století varoval Dudley Allen Sargent, zakladatel tělesné výchovy v Americe, že bez kvalitních programů tělesné výchovy bude narůstat počet lidí s obezitou i jinými zdravotními problémy, včetně zhoršující se celkové obratnosti (motoriky pohybu). Zdá se vám to povědomé?

Během historie lidstva se pravidelně objevuje zajímavá věc – poté, co je vyhrána nějaká válka, mají lidé přirozenou tendenci se uvolnit, užívat si života…a méně cvičit. Podle všeho se společnost, která se cítí v bezpečí, raději věnuje povrchní zábavě a její úroveň fyzické kondice tak postupně upadá. A tomuto trendu napomáhají i stále dokonalejší technologie v našem životě.“ Lance C.Dalleck a Len Kravitz

Pohyb se v dnešní době stal spíše jakýmsi módním doplňkem. Je tak již na každém člověku jednotlivě, zdali se rozhodne věnovat svůj čas fyzickému cvičení, anebo místo toho zamíří na pohodlný gauč a stráví večer sledováním nějakého filmu. Fyzická cvičení v současnosti již nejsou povinná, respektive nejsou nutnou podmínkou, aby člověk přežil.

Ba co víc, díky francouzskému filozofovi jménem René Descartes (čti René Dekárt), který koncem sedmnáctého století definoval dualitu těla a duše, se obě tyto součásti od sebe vzdalovaly až do podoby, kdy tu vznikly dva extrémy stereotypů. Jedna strana se často dívá na lidi, kteří věnují svůj čas jakémukoliv cvičení, jako na „jednozáviťáky, kteří mají v hlavě místo mozku jen svaly“ a druhá strana se pak dívá na lidi, kteří svůj čas zasvětili naopak teorii a čtení knih jako na „vyzáblé intelektuály“.

Až v posledních několika letech konečně probíhá osvěta a snaha o opětovné spojení intelektuálního vzdělávání s pravidelným a zdravým pohybem. Historie se opakuje – řecká kalokagathie, Sokolové Miroslava Tyrše, atd. Už to tu bylo předtím a je to tu znovu, tentokrát však lepší a účinnější, jak se nás snaží tvůrci těchto staronových systémů přesvědčit 😉

Vypadat fit vs. být fit

Vypadat v kondici a skutečně v kondici být může být velmi zásadní rozdíl. Být v kondici znamená být schopen provádět veškeré aktivity v našem každodenním životě s minimálním výdejem energie. A zvláště v situacích, které se mohou změnit mrknutím oka. Místo zdůrazňování rozvoje jedné dovednosti se tak stále více prosazuje všestrannost pohybu (a tedy rozvoje všech dovedností, které člověk potřebuje k pohybu), což následně umožní reagovat na novou situaci a schopnost improvizovat s minimálním či žádným rizikem zranění.

A o tom je i MovNat systém. Zkratka MovNat se dá přeložit jako „přirozený pohyb“ (Movement Natural) a jde o systém tělesné výchovy, který je zaměřen právě na všestranný rozvoj těla. Student MovNatu věří, že nejde pouze o budování svalů, ale pro zdravý pohyb je potřeba rozvíjet harmonicky všechny dovednosti jako je síla, rychlost, vytrvalost a obratnost.

Tradiční tělesná výchova v sobě spojovala zvyšování fyzické, ale i psychické odolnosti. A to vše zkombinované do uceleného celku tak, aby byl člověk připraven čelit prakticky čemukoliv, co mu osud přichystá.

Přirozený pohyb není otázka volby. Podívejte se kolem sebe, kolik lidí špatně chodí, běhá, sedí, apod. Výsledkem pak jsou závažné zdravotní potíže a co je horší, v současné době se objevují stále mladší pacienti. O tom by asi mohli vyprávět hlavně fyzioterapeuti, ale i učitelé tělesné výchovy na základních školách.

Historie tělesné výchovy

Možná se domníváte, že skutečný rozvoj začal až s uvedením aerobiku, Jane Fondové či Arnolda Schwarzennegera, že? 🙂 Historie tělesné výchovy však sahá hodně daleko do historie Asyřanů, Babyloňanů, Egypťanů, Peršanů, později i Řeků (především jejich Spartských bojovníků) a Římanů. Příprava na válku byla hlavním důvodem, proč být v dobré fyzické kondici.

Po temném středověku se fyzická kondice začíná opět dostávat na scénu v době renesance, kdy se lidé opět začínají zajímat o tělo, zdraví a tělesnou výchovu. Z této doby je známé dílo Girolama Mercuriale (někdy také psaný latinsky Hieronymus Mercurialis ) – „Artis gymnasticae apud antiquos celeberrimae, nostris temporis ignoratae, libri sex“, která poprvé vyšla v roce 1569.

Následovala průmyslová revoluce a do počátku dvacátého století se pak objevili i další průkopníci tělesné výchovy – Johann Bernard Basedow, Guth Muths, Friedrich Jahn, Gustavus Hamilton, Archibald MacLaren, Francisco Amoros, Georges Hebert, kteří položili základy moderní tělesné výchovy – gymnastiky a kalisteniky. A tím nemám na mysli moderní formy, které se soustředí na různé akrobatické prvky, případně se soustředily pouze na rozvoj fyzické síly. V tradičním pojetí se gymnastika a kalistenika soustřeďuje na rozvoj takových dovedností, které jsou přímo využitelné v běžném životě – běh, skoky, držení rovnováhy, lezení, šplhání, zvedání a nošení, házení a chytání plavání, boxování, zápasení, jízdu na koni, boj tyčí a šerm.

Jako příklad uvádím několik příkladů průkopníků všestranného fyzického pohybu:

  • V roce 1815 v Německu Friedrich Jahn „otec gymnastiky“, založil spolky cvičení zvané Turnenvereins, které často organizovaly cvičení venku. Využívaly se různé překážky, jež rozvíjely běh, skoky, rovnováhu, lezení, přeskoky apod.
  • V roce 1819 ve Francii založil Francisco Amoros, původně španělský voják, první školu gymnastiky pro civilisty i vojáky. V roce 1830 následně publikoval knihu nazvanou „Průvodce fyzickou, gymnastickou a morální výchovou“ (A Guide to Physical, Gymnastic, and Moral Education).
  • V roce 1905, opět ve Francii, vytvořil Georges Hebert podobný systém jako jeho kolega Francisco Amoros, zvaný „Fyzické, mužné a morální vzdělání dle přirozené metody“ (“Physical, Virile and Moral Education by the Natural Method”). Jako jeho předchůdci, i on spoléhal na všestranný pohyb, jako je chůze, běh, skákání, rovnováha, lezení, šplhání, nošení, apod. Byl příznivcem tzv. „návratu k přírodě v rozumné míře“, který by byl přínosem pro „slabého a zdegenerovaného“ civilizovaného člověka.
  • V roce 1862 založil v Čechách Miroslav Tyrš organizované tělovýchovné hnutí – Sokol. Jeho heslo „ve zdravém těle zdravý duch“ se brzo stalo jedním z nejvíce známých hesel nejen u nás, ale i po celém světě (právě díky vlasteneckým a emigrantským spolkům)

Důležité je si uvědomit, že to, co v současnosti víme o tělesné výchově a rozvoji fyzické kondice je fakticky relativně moderní záležitostí. Kromě toho jde nyní navíc i o velmi výnosný business, kde můžete nalézt prakticky všechny možné přístupy k tréninku, které vás napadnou. Je čistě na vás, co vás zaujme.

Po mnoho století lidé využívali jednoduché pomůcky, případně se soustředili hlavně na cviky s vlastním tělem. Nebyly potřeba různé stroje, boty s gelovou podrážkou apod. Lidé si vystačili například s kmenem stromu, po kterém lezli, přeskakovali, podlézali, zvedali, balancovali, atd. Své dovednosti zlepšovali proto, aby dokázali fungovat i v běžném životě a nikoliv v nějakém závodě či na předváděcím podiu.

Principy MovNatu

MovNat systém v sobě spojuje prvky biomechaniky, kineziologie a vědeckých poznatků o cvičení. Jinými slovy řečeno, je to jakási moderní forma tradičních cvičení. To, co lidé dříve znali instinktivně, nebo se pracně učili stylem pokus omyl, je nyní podepřeno moderním výzkumem a mnoha lety zkušeností předchozích velikánů ve světě tělesné výuky.

Upřednostňujte dovednosti praktického pohybu

Přirozený pohyb je složen z chůze, běhu, balancování, skákání, lezení, šplhání či plavání. Dále obsahuje aktivity jako je zvedání, nošení, házení a chytání a poslední kategorie zahrnuje údery/kopy a zápas. V současném bezpečném světě (minimálně zde v České republice) některé z těchto dovedností již nejsou tak důležité, jako tomu bylo před sto lety, nicméně to neznamená, že bychom se jim neměli věnovat. Situace se může změnit mrknutím oka a pak být schopen vyšplhat na strom před vzteklým psem, sešplhat z hořícího domu, přeběhnout rozvodněný potok po spadlém kmenu či uzvednout a odnést do bezpečí zraněného kamaráda, jsou schopnosti, které možná v budoucnu oceníte. Tyto schopnosti nejen, že vám mohou jednou zachránit život, ale učiní vás zdravějšími a šťastnějšími lidmi.

Soustřeďte se na funkcionalitu

Funkcionalita není o počtu opakování či zvedané váze. Funkcionalita je o dovednosti dokončit vytyčený úkol v různém prostředí, v různé situaci a za různých podmínek. Možná uděláte, krásné shyby, ale zkoušeli jste vylézt na strom na tu nejvyšší možnou větev, pověsit se a v té výšce udělat onen shyb?

Možná také přejdete po prkně a klidně se zavřenýma očima, ale zkuste to samé, když bude prkno ve výšce 3, 5 nebo 10 metrů nad zemí? A co když bude kluzké, když bude foukat vítr, když ještě budete nést těžký předmět, když…A víte, jak to udělat jinak a lépe? O tom je právě MovNat. Nikoliv o zvedání 120kg činky na lavičce v klimatizovaném fitness centru.

Zdroj: Get Fit Like a Wild Man: A Primer on MovNat a TacFit metodologie pro Senior Instruktory

 
Jarda Kolcun
TacFit – Field Instructor
CST – Clubbell Instructor
FAST Defense Global Senior Instructor
Jujutsu instruktor

Autor

One comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *