Co je to vlastně kalokagathia?

Přečteno: 5979

Tento pojem se v současnosti začíná stále více objevovat v souvislosti s funkčním tréninkem i vyváženým životním stylem. Při pročítání některých článků, které se buď o kalokagathii zmiňují jako o ideální cestě, kudy by se měl například budoucí kondiční trénink ubírat, anebo se na ní odkazují v tom či onom smyslu, jsem začínal mít pocit, že ani sami autoři oněch článků si nejsou příliš jisti tím, co vlastně kalokagathia je….

Začal jsem tedy pátrat po skutečném významu tohoto slova a byl jsem velmi překvapen jeho mnohoznačností i dosti komplikovaným výkladem. Níže vám předkládám zjednodušené vysvětlení tohoto pojmu tak, aby již byl používán ve správné souvislosti 🙂

Termín kalokagathia se skládá ze dvou slov: „kalos“, které znamená „krásný“ a „agathos“, které znamená „dobrý“. Tento pojem náleží do starořecké kultury a proto je potřeba se podívat právě do historie na její správný výklad. Zajímavé je, že ve starověkém Řecku neexistovala jedna jasná definice tohoto termínu a tak můžeme nalézt rozdílné výklady dle toho kterého období v historii starověkého Řecka. O kalokagathii se ve svých dílech zmiňuje například Xenofón, Platón či Aristoteles. Obecně řečeno, je kalokagathia vnímána jako ideál harmonie duše a těla. Když však bychom šli dále do hloubky, již se výklady tohoto pojmu začnou lišit.

Pokud budeme vnímat kalokagathii jako výchovný ideál, pak hovoříme o výchově člověka s ohledem na jeho celistvost a všestrannost. Ideál kalokagathia zde pak funguje jako ideál, který podporuje harmonickou výchovu člověka. A výsledkem takové výchovy je poté krásný a dobrý člověk. Harmonickou výchovou je zde míněn důraz na rozvoj lidského intelektu stejně tak jako rozvoj v oblasti tělesné výchovy a sportu. Pokud tedy máme tento výklad na paměti, pak jsou právě školy ideálním místem, kde by ideál kalokagathia měl být v dětech harmonicky rozvíjen.

Tento ideál se však zdůrazňoval nejen ve školství, ale i na olympijských hrách, kde se zdůrazňovala především etika a výchova. Pierre de Coubertin, otec moderních olympijských her, se snažil spojit myšlenku harmonie se sportem a vytvořit tak sportovce, který je jednak krásný na těle, ale i vzdělaný na duchu.

I tělovýchovné hnutí Sokolů založené Miroslavem Tyršem roku 1862 se na ideál kalokagathia odkazovalo. Jejich základní filozofie je postavena právě na harmonickém rozvoji těla i ducha („ve zdravém těle zdravý duch“).

Dalším možným výkladem termínu je kalokagathia jako jednota duše a těla. Pokud bychom se podívali blíže například do oblasti sportu, pak by to mělo znamenat, že sportovec je nejen ve skvělé fyzické kondici, ale i všestranně vzdělaný. Ba co více, v otázce kondičního rozvoje se jedná o harmonický celkový rozvoj těla, jehož cílem je ostranění veškerých svalových disbalancí, kloubních omezení a takový svalový rozvoj, který život sportovci usnadňuje. Pokud se však podíváte na vrcholové sportovce, pak velmi často vidíte lidi, jež se potýkají s četnými zdravotními problémy jako výsledky nesmyslné honby za tituly a všeobecnou tendencí „vyhrát za každou cenu“. Nemluvě o tom, že otázka intelektuálního vzdělávání je u vrcholových spoprtovců často potlačována na úkor jejich tělesné přípravy.

Další výklad hovoří o kalokagathii jako o jednotě dobra a krásy. Tato definice se snaží definovat člověka krásného a dobrého jako protiklad ošklivému a zlému. Čím více však budeme zapředat do dalších význámů, tím více se pojem kalokagathia stává filozofickým tématem, pro což již zde není prostor.

Takže krátce řečeno, co je tedy kalokagathia? Jde o ideál harmonického rozvoje člověka, kdy se rozvíjí jak jeho tělesná schránka, tak i jeho duše. Člověk vychovávaný dle principů kalakagathia je člověk (tělesně) krásný a (duševně) dobrý. A takový člověk je pak ideálem nejen pro své děti, ale i pro své okolí. Nechme tedy stranou hledání přesné definice a soustřeďme se raději na hlavní myšlenku kalokagathia, která je i v současnosti stále platná – harmonický rozvoj člověka, který může být naplněn například prostřednictvím kvalitního funkčního tréninku, ale i neustávajícím duševním a duchovním vzděláváním. Jedině pak dokážeme tento vznešený ideál starověkého Řecka plně naplnit 🙂

Zdroje: Jak porozumět Kalokagathii?; Irena Martínková; FTVS, UK ČR, 2010

Kalokagathia: Ideál, nebo flatus vocis?; Radim Šíp; vydavatelství Paido; 2008; ISBN: 9788073151645

Jarda Kolcun

FAST Defense Instructor

TacFit Field Instructor

Autor

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *