napsal: Mark Schreiber
Hledání skutečného Williama Adamse, neohroženého dobrodruha a inspirující legendu
Může se to zdát dnes již těžko uvěřitelné, ale v roce 1980, pokud vám někdo ze zahraničí poslal videokazetu Betamax nebo VHS, pak Mezinárodní poštovní úřad v Otemachi vás o jejím příchodu informoval pohlednicí. Tuto pohlednici jste následně mohli použít k osobnímu vyzvednutí zásilky – ovšem až poté, co celní inspektoři ověřili, že její obsah není pornografický.
V září 1980 byla v USA na stanici NBC TV odvysílána pětidílná minisérie Šógun, založená na stejnojmenném bestselleru Jamese Clavella. Krátce poté jsem ji měl možnost také zhlédnout díky poněkud složité logistice. Můj přítel Peter, profesor na místní univerzitě, byl ženatý s Yasuko, letuškou evropské letecké společnosti. Jednou či dvakrát týdně měla Yasuko mezipřistání v Anchorage na Aljašce při svých letech z Evropy po polární trase. Peter mezitím požádal přítele v Anchorage, aby nahrál epizody Šóguna z místní televize. Tento přítel pak nahrávky předal na letišti Yasuko, která je přepravila zpět do Japonska. Vše samozřejmě naprosto legálně.
Několik podzimních víkendů za sebou se tak u Petera doma v Nakano-ku scházela malá skupinka přátel, kteří při popíjení piva a pojídání balíčků rýžových krekrů sembei nadšeně sledovali nahranou minisérii na 19palcovém barevném televizoru Hitachi.
O čtyři desetiletí později se způsob sledování televize výrazně změnil. Loni bylo deset epizod nové verze minisérie Šógun odvysíláno na stanicích FX, Hulu a Disney Channel, včetně předplatitelů v Japonsku. V hlavních rolích s Hiroyukim Sanadou, Annou Sawai, Tadanobu Asanem a Cosmem Jarvisem získal Šógun 2.0 široké uznání a vytvořil nový rekord jako nejvíce oceněná jednotlivá sezóna v historii cen Emmy. Kromě toho obdržel čtyři Zlaté glóby, včetně ceny za nejlepší dramatický televizní seriál.
Cosmo Jarvis ztvárnil postavu lodivoda Johna Blackthorna, která byla inspirována skutečnou historickou postavou – Williamem Adamsem (1564–1620), prvním Angličanem, který dorazil do Japonska.
Adams, známý jako Miura Anjin, měl 35 let, když jeho nizozemská loď De Liefde, vyplouvající z Rotterdamu, 19. dubna 1600 zakotvila u pobřeží provincie Bungo (dnešní město Usuki v prefektuře Óita na ostrově Kyúshú). Cesta přes Magalhãesův průliv a Tichý oceán byla nesmírně obtížná – ze 110členné původní posádky De Liefde přežilo pouze 24 mužů, z nichž možná jen půl tuctu bylo pak schopno pohybu.
Ilustrace z 19. století zobrazující první setkání Adamse s Tokugawou Iejasu na hradě Ósaka.
V říjnu roku, kdy Adams dorazil na Kyúshú, vyvrcholil boj o kontrolu nad Japonskem vítězstvím Tokugawy Ieyasua v bitvě u Sekigahary v provincii Mino (dnešní prefektura Gifu). Podle historických záznamů přispělo k Ieyasuovu vítězství i 19 bronzových děl, která byla vzata z Adamsovy lodi.
O tři roky později byl Ieyasu oficiálně jmenován šógunem a Adams, který získal titul hatamoto (přímý vazal šóguna), se stal jeho obchodním a diplomatickým poradcem. Dohlížel také na stavbu první japonské lodi v západním stylu. Zemřel v roce 1620 ve věku 55 let a byl pohřben v Hirado, v prefektuře Nagasaki.
V Tokiu a jeho okolí se nachází několik historických míst spojených s Adamsem a jeho lodí De Liefde, včetně těch, které leží v blízkosti FCCJ (Foreign Correspondents’ Club of Japan).
Od května 1603 měl Adams svou rezidenci poblíž nového dřevěného mostu přes řeku Nihombashi. (Současný ocelový most s evropsky stylizovanými chrliči byl dokončen až v roce 1911.)
Sloup elektrického vedení na Anjin Dori, poblíž obchodního domu Mitsukoshi v Nihombashi.
Ulice Anjin Dōri (按針通り), “Anjinova ulice” se nachází přímo naproti vchodu do hlavní pobočky obchodního domu Mitsukoshi na třídě Chuo-dori. Název ulice je jasně označen římskými písmeny na sloupech elektrického vedení. Asi 60 metrů od Chuo Dori je umístěna dvojjazyčná pamětní deska, vztyčená v roce 1951, která označuje bývalé místo Adamsovy rezidence na adrese 1-10-8 Nihombashi Muromachi-cho. (Je zasazena do mezery mezi dvěma budovami, takže ji snadno přehlédnete – proto jděte pomalu.)
Kamenná pamětní deska na Anjin Dori označuje místo Adamsovy bývalé rezidence v Edu.
Pod japonskými znaky “Miura Anjin Yashiki Ato” (místo sídla Miury Anjina) je anglický nápis:
“Na památku Williama Adamse, známého jako Miura Anjin, prvního Angličana, který se usadil v Japonsku. Připlul v roce 1600 jako lodivod na palubě lodi Charity a usadil se v sídle postaveném na tomto místě. Vyučoval Tokugawu Ieyasua, prvního šóguna rodu Tokugawa, dělostřelbě, geografii, matematice atd., a postavil pro něj několik lodí podle evropského vzoru. Významně se podílel na zahraničních záležitostech, oženil se s Japonkou, slečnou Magome, a zemřel 24. dubna 1620 ve věku 57 let. Postavěno několika Japonci, květen 1951.”
Neopěvovaný Nizozemec
Druhý důstojník na palubě De Liefde, Jan Joosten van Lodensteyn (1556–1623), sehrál důležitou roli v raných vztazích mezi Japonskem a Nizozemskem. Rodák z Delftu se naučil japonsky a stejně jako William Adams získal status hatamoto. Nakonec působil jako diplomatický poradce a tlumočník a podnikl několik cest do Batávie v Nizozemské východní Indii.
Když pobýval v Edu, žil se svou rodinou v oblasti těsně za vodním příkopem u brány Wadakura, kde sídlili loajalisté Tokugawského rodu a další významné osobnosti.
Na této nedatované mapě Eda je oblast, kde Joosten kdysi žil, označena znaky znamenajícími “Yayosu Riverbank” a vyznačena mezi dvěma zelenými tečkami.
Stejně jako Adams, i Joosten byl zvěčněn geografickým názvem. Protože Japonci měli potíže s vyslovováním jeho jména, zkrátili ho na Yayōsu (耶楊子), později modifikovali na Yayosu (八代洲) a nakonec se jeho podoba ustálila jako Yaesu (八重洲). Od roku 1872 bylo jméno Yaesu oficiálně přijato jako označení čtvrti východně od vnějšího příkopu (Sotobori) a zůstává v používání dodnes. Kromě ulice Yaesu-dori, nesoucí Joostenovo japonské jméno, se v této čtvrti nacházejí i dvě pamětní desky. První se nachází na dopravním ostrůvku na západní straně křižovatky ulic Yaesu Dori a Chuo Dori. Má podobu basreliéfu Joostenovy tváře, po jehož stranách jsou dva panely v nizozemském jazyce. Druhá pamětní deska je umístěna v rozlehlém podzemním nákupním komplexu Yaechika, který sousedí s tokijským nádražím. Chcete-li ji vidět, jděte na jihovýchodní část nádraží Tokyo Station (Yaesu Minami-guchi) a sestupte po schodech do Yaechiky. Nedaleko od schodů, mezi pekárnou a stánkem s nudlemi, najdete bilingvní informační panel s mapou znázorňující trasu De Liefde přes Pacifik a bustu Jana Joostena.
Tento basreliéf na počest druhého důstojníka lodi De Liefde se nachází na dopravním ostrůvku na křižovatce ulic Chuo Dori a Yaesu Dori.
Pamětní deska věnovaná Joostenovi v podzemním komplexu Yaechika, přiléhajícím k tokijskému hlavnímu nádraží.
Socha lodi De Liefde
Sochu galeony De Liefde, na které plul William Adams, najdete na straně Marunouchi u tokijského centrálního nádraží, vedle budovy Maru Building.
Vyjděte jižním východem Marunouchi (Marunouchi South Exit) a s budovou hlavní pošty (Central Post Office) po levé ruce přejděte ulici. Socha stojí na adrese Marunouchi 2-4-1, přímo napravo od vás, mezi vjezdem do podzemního parkoviště a parkovištěm pro kola.
Tato socha lodi De Liefde na jižní straně budovy Marunouchi byla odhalena v roce 1980 na počest návštěvy nizozemského premiéra Driese van Agta v Japonsku.
Jako hatamoto dostával Adams roční apanáž 250 koku rýže (1 koku = 278,3 litru rýže). Jeho léno se nacházelo v Hemi, přímořské vesnici, která je dnes součástí města Yokosuka.
Stanice Anjinzuka na lince Keikyu
Jedna zastávka místním vlakem od stanice Hemi na železniční lince Keikyu je stanice Anjinzuka („Mohyla Anjina“). Samotná mohyla, která byla v roce 1923 označena za národní historickou památku, se nachází na vyvýšeném místě v parku Tsukayama. Pokud se rozhodnete pro návštěvu, připravte se na náročný výstup do kopce.
Před stanicí je umístěna japonská informační tabule ukazující cestu k parku, ale trasa není příliš dobře značená, takže doporučujeme GPS navigaci. Výstup trvá přibližně 30 minut, ale nahoře vás čeká čistý vzduch a panoramatický výhled.
Za kovovou bránou se nacházejí dva kamenné náhrobky – Adamsův hrob vpravo a hrob jeho manželky O-Yuki vlevo. V parku je také odpočinková budova a automat na chlazené nápoje.
Hroby Adama a O-Yuki v parku Tsukayama
Značené nizozemskými vlajkami, schody vedou k hrobům Adamse a jeho ženy O-Yuki.
Adamsův hrob (vpravo) a hrob O-Yuki (vlevo). Původní hrob Adama se však nachází v Hirado, kde zemřel v roce 1620.
Adams však původně zemřel a byl pohřben v roce 1620 ve městě Hirado. Jak si tedy vysvětlit jeho druhý hrob v Yokosutse? V Japonsku není neobvyklé, že jedna osoba má více hrobů – tento zvyk se nazývá bunkotsu (分骨), což znamená „rozdělení ostatků“.
Další zastávka na lince Keikyu, pokud pokračujete dál od Tokia, je stanice Hemi. Asi čtyři minuty chůze od stanice se nachází chrám Jōdōji, který spravuje Adamsovu rodinnou hrobku a uchovává několik artefaktů spojených s jeho pobytem v Hemi. Tyto předměty nejsou běžně vystaveny, ale jejich fotografie lze najít na webových stránkách chrámu.
Každé jaro pořádá chrám Jōdōji festival Anjin Matsuri, a ve spolupráci s městem Yokosuka usilovala o to, aby NHK natočila historické drama Taiga Drama o Adamsově životě v Japonsku. Taiga Drama je hodinový historický seriál, vysílaný nyní každou neděli večer od roku 1963.
Předtím než byla Adamsova loď přejmenována na De Liefde (v překladu „Charita“ nebo „Láska“), nesla původně jméno Erasmus.
Není zcela jasné, jaký byl konečný osud této lodi. Jedinou dnes dochovanou částí je její figurehead (ozdobná dřevěná socha obvykle umístěná na přídi lodi) – dřevěná řezba holandského teologa a myslitele v období osvícenství Desideria Erasma (1466–1536).
Na rozdíl od běžného umístění na přídi lodi se figurehead Erasmus však nacházel na zádi. Socha měří 103 cm a drží svitek s nápisem: ER(AS)MVS (první řádek) a R(OT)TE(RDA)M 1598 (druhý řádek)
Tento historický artefakt skončil v chrámu Ryuukoin ve městě Sano, prefektura Tochigi, ale jeho původ nebyl dlouho oficiálně ověřen. Až nizozemský historik potvrdil, že se skutečně jedná o figurehead z De Liefde.
Socha byla dočasně zapůjčena Tokijskému národnímu muzeu v Uenu, ale v březnu 2022 byl v chrámu Ryuukoin otevřen Erasmus Statue Museum, kde se mohou návštěvníci dozvědět více o této historické památce.
Autor článku, který se snažil vypátrat původ sochy, zjistil, že její dostupnost není vždy. Pokud se proto chystáte navštívit Sano, doporučuje se nejprve zavolat do chrámu Ryuukoin, aby byla potvrzena možnost prohlídky.
A plnohodnotná replika Adamsovy 330tunové holandské galeony se nachází v zábavním parku Huis ten Bosch v Nagasaki. Tato kopie má na přídi figurehead Erasma, čímž odkazuje na původní podobu lodi.
Zdroj: Blue-eyed samurai