RECENZE: Sportujeme pro zdraví

Přečteno: 1112

77 nepravdivých tvrzení kolem fitness

Tahle kniha mi ležela na nočním stolku docela dlouho, než jsem se k ní dostal a pak ji však celou přelouskal během následujících pár večerů. Pomohla mi osvětlit hromadu věcí, díky nimž jsem jednak upravil svůj trénink a jednak se začal na některé, dnes tolik rozšířené, tréninkové přístupy dívat jinak. Nemluvě o tom, že koncepčně velice dobře zapadala i do teorie systému TacFit.

Kniha vyšla v nakladatelství Ikar v roce 2013 a napsal ji známý německý sportovní lékař Michael Prang, který má se sportovními úrazy ve své klinické praxi bohatou zkušenost. Dr.Lang publikuje i články z oboru medicíny a je autorem řady publikací se zdravotní tematikou. Pojďme si pro ilustraci uvést několik mýtů vysvětlených v knize:

1. Namožení svalů je důkazem optimálního tréninku

Toto je nejčastější mýtus, který je rozšířen zvláště mezi příznivci kulturistiky, úpolových sportů či tzv. bootcampů. Pokud si namůžete sval(y) tak, že druhý den se prakticky nemůžete hnout, je to pouze známka toho, že jste to s tréninkem přehnali. Ve svalech došlo k mikrotrhlinkám díky nepřiměřené zátěži. Naštěstí se jedná o poranění, která se během několika dnů zahojí. Bolest, kterou však druhý den cítíme, není díky uvolněné kyselině mléčné (laktátu), protože tělo ji dokáže odbourat během následujících pár hodin, ale právě díky výše uvedeným mikrotraumatům, které samozřejmě dráždí nervová zakončení a tím nám dávají vědět, že máme zvolnit a nehrát si příště na hrdiny.

10. Trénink musí bolet, aby byl efektivní

Jinými slovy „No Pain = No Gain“ – další velká hloupost, či spíše základní neporozumění problematice. Uznávám, zní to velice drsňácky a zvláště v různých boot campech, či v profesionálním sportu je toto heslo často slyšet, ale je to omyl. Bolest je varování těla, že překračujeme své možnosti (v oblasti síly, pohyblivosti, apod.), že naše šlachy a svaly jsou přetěžovány. Výsledkem pak jsou i vážná zranění jako jsou skřípnuté nervy, zničená pátěř, poranění mozku, přetržené svaly a šlachy, atd. Například v rámci systému Tacfit je jedním ze základních principů adaptovat se k technice a nikoliv k počtu opakování. Tím je myšleno, že technika je vždy na prvním místě. Pokud máte dobrou techniku, necítíte bolest a váš výkon půjde stabilně nahoru. Pokud se však budete snažit při cvičení „překousnout“ bolest, výsledkem bude dříve či později zranění a nucená přestávka na několik týdnů i měsíců.

38. Běhání se sporttesterem je zdravější

Ano i ne. Na první pohled to může znít rozumně, ale problém je hned na počátku, kdy se nastavuje maximální tepová frekvence (TFmax). V současnosti je známo asi šest různých způsobů výpočtu TFmax a výsledek se může lišit i o několik desítek (!) tepů, proto například na svých seminářích TacFitu doporučuji si nechat změřit TFmax na specializovaném pracovišti (např. CASRI). Od vypočtené TFmax se následně odvíjí i výpočet optimální TF, která by se měla pohybovat mezi 50-60% a pokud je tedy výchozí hodnota špatná, pak je logicky špatná i hodnota z ní vypočtená. Existuje ještě jedno subjektivní doporučení optimální rychlosti běhu, pokud sporttester není k dispozici – běžet tak, abyste nebyli zadýchání.

41. Energetické nápoje dodají energii

Pokud by člověk věřil reklamním tvrzením, pak stačí vypít jeden nápoj a únava zmizí. No…i zde není odpověď černobílá. Všechny energetické nápoje obsahují kofein. A ikdyž je energetický nápoj 4x dražší než šálek kávy, obsahuje stejné množství kofeinu a účinek je naprosto totožný. Energetické nápoje obsahují navíc i taurin, který má mít (údajně) také povzbuzující účinek, ale už se moc neví, že taurin si tělo vlastně vyrábí samo z aminokyseliny cystein, kterou běžně přijímáme v potravě. Navíc dosud ještě stále chybějí spolehlivé vědecké studie, které by potvrdily povzbuzující účinek taurinu na lidský organismus. Navíc mají energetické nápoje dosti vysoký obsah cukru, což sportovcům příliš neprospívá a v kombinaci a s alkoholem mohou také znamenat velkou ztrátu tekutin.

Jak vidíte, jde o docela důležité oblasti, ve kterých byste měli mít jasno, pokud to se svým tréninkem myslíte vážně. Knihu mohu s klidným svědomím doporučit, protože informace zde obsažené jsou vysvětleny čtivou formou, jsou logické a věřím, že pomohou upravit trénink tak, abyste si příště pohyb užili ještě více 🙂

Jarda Kolcun

Autor

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *