Kompletní kondiční systém vs částečný kondiční systém

Přečteno: 2079

Zařadit jakýkoliv kondiční systém do jasně označené krabičky je skutečně problém. Jde o systém, který se zaměřuje na zvýšení síly? Pravděpodobně. Neskutečnou vytrvalost? Ano. Úžasnou pohyblivost a motoriku? Určitě. Ale ikdyž se mnou budete souhlasit, že toto jsou kritéria pro klasifikaci kondičního systému, naše práce ani zdaleka nekončí. Nejdříve upozornění

Kondiční systém a jeho jednotlivé součásti jsou relativní pojmy. Například maximální síla v jednom sportu – posílení hluboko uložených svalů (postulární svalstvo) pro silnější golfový švih je pouze zlomek síly, kterou musí získat vzpěrač. Solidní vytrvalost pro boxera je něco jiného než vytrvalost pro ultramaratonistu.

Proto když někde uslyšíte kondiční systém, je potřeba se hned zeptat, pro jaké účely je ten který kondiční systém postaven. Každý sport vyžaduje maličko jinou kombinaci síly, rychlosti, vytrvalosti, ohebnosti a motoriky. Proto poměřovat jeden kondiční systém vs druhý není zrovna nejlepší způsob, jak určit, který kondiční systém je vhodný právě pro vás. Doporučuji tedy nejdříve co nejpodrobněji zjistit, jakou kombinaci výše uvedených vlastností vyžaduje to, čemu se věnujete a následně hledat odpovídající kondiční systém. Je to podobné jako v případě stavění domu. Nejdříve musíte zjistit, co chcete konkrétně stavět a následně si vyberete odpovídající nástroj. Potřebujete zatlouct hřebíky? Kladivo je jasná volba. Potřebujete vymalovat? Štětka bude mnohem lepší než kladivo, že? A tak je to i zde.

Dovolte mi proto nabídnout definici kondičního systému: Kondiční systém pro bojové sporty je kombinace tří párových elementů, které níže blíže popíšu. Každá kombinace je vyvážená tak, že ani jeden párový element není důležitější než zbylé dva. Právě jejich kombinace přispívá k dokonalému výkonu v bojových sportech. Rozhodl jsem se pro párové elementy, jelikož se domnívám, že právě vlastnosti v páru se navzájem posilují a činí člověka silnějším.

Síla a vytrvalost

Tyto dvě vlastnosti asi nikoho nepřekvapí. Ačkoliv někteří tvrdí, že v bojových sportech na velikosti a síle nezaleží, ve skutečnosti záleží…a dost. Pokud by tomu tak nebylo, pak není potřeba abychom měli jakékoliv váhové kategorie v boxu, zápasu či MMA, že? V dalším kroku je tedy nutné zjistit, kolik a jaký typ síly ve skutečnosti pro ten svůj sport potřebujete. Pojďme si pro zjednodušení říci, že potřebujete zvládnout stejnou váhu, jako vážíte, protože tolik asi bude vážit i váš protivník v ringu. Neznamená to však, že byste se tedy měli pouze soustředit na silová cvičení, které zahrnují pouze vlastní tělo. Jde spíše „zakalení těla“ tak, aby bylo schopno se utkat s protivníkem své váhy. Druhým párovým elementem síly je vytvrvalost. Není to o síle například 2x zvednout ekvivalent své váhy. Jde zde spíše o síle, kterou můžete použít znovu a znovu a znovu, jinými slovy – vytrvalostní síla. Opět pro názornost si představme schopnost pohnout váhou (ekvivalent vaší váhy) znovu a znovu a….

Hbitost/mrštnost a kontrola těla

Mrštnost je schopnost hýbat se a udržet si kontrolu těla v neobvyklých pozicích, kde je náročné udržet rovnováhu. Například „přežít“ v pořádku tvrdý strh na zem a ihned se dostat nad soupeře do stabilní pozice. Není potřeba, abyste měli takovou mrštnost jako má špičkový gymnasta, nicméně určitý stupeň mrštnosti zde zcela jistě na místě je. Jelikož mrštnost znamená dokázat se hýbat ve všech možných polohách, dalším nezbytným elementem je právě dokonalá kontrola těla. Musíte být schopni se dostat z pozice prostřednictvím tlaku, tahu, rotace, rolování a nalézt co nejrychleji stabilitu v těch nejneobvyklejších pozicích, do kterých se při zápase na zemi můžete dostat. Proto je nutné posilovat tělo cviky, které jsou založeny na tahu, tlaku, rotaci, rolování, ohýbání, apod. Právě pro toto doporučuji primárně cviky s vlastním tělem.

Rychlost a pohyblivost

Rychlost, ať už je to sprint, který vám pomůže vybudovat výbušnost, nebo drily technik, které vám pomohou porazit protivníka, zde asi není potřeba to ozvláště rozebírat. Pohyblivost, druhá část třetího párového elementu, je však o něčem jiném. Pohyblivost je schopnost se pohybovat přes, pod, kolem nahoru či skrz překážku a přitom neztratit na rychlosti. Někdo by možná mohl říci, že jde fakticky o mrštnost, ale já toto rozlišuji takto: zatímco mrštnost je schopnost kontrolovat tělo v relativně statických polohách, pohyblivost je schopnost kontrolovat tělo v dynamických polohách. Například provedení hodu protivníka je mrštnost a práce nohou při uhýbání úderům protivníka je pohyblivost. V sebeobraně je právě pohyblivost důležitější, jelikož útěk je preferovanější strategií, než zůstat, bojovat a riskovat zranění.

Takže toto je má definice kondičního systému a jeho elementů. Při výběru nejvhodnějšího systému proto zvažte, jestli vám ten který systém poskytne přesně to, co pro svůj výkon potřebujete. A pokud pak vybraný kondiční systém začnete cvičit, dostanete se na úroveň, kdy porazit vás již bude skutečná výzva.

Zdroj: Black Belt Magazine, January, 2012, p.24, Complete Fitness vs. Partiall Fitness

napsal Mark Hatmaker

přeložil Jarda Kolcun

Autor

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *