Jak prát funkční oblečení

Přečteno: 1144

Sice se říká, že centimetr špíny nevadí, dva hřejí a tři se loupou samy, přesto si jen málokdo dovolí vyběhnout ve stejném oblečení více než párkrát, a leckdo ho dokonce svěřuje pračce po každém použití. Jak ale postupovat, aby se při praní nenarušila funkčnost výbavy, do které jste investovali nemalé peníze?

Pokud při praní funkčního oblečení a dalšího vybavení zvolíme nesprávný postup či nevhodný prací prostředek, může nám z drahého vybavení zbýt jen hromádka bezcenných hadříků. Základní zásada proto zní: respektujte piktogramy na cedulkách (jejich přehled najdete v rámečku), popřípadě návod, který je u výrobků přiložen (chybná údržba vám navíc může zkomplikovat případnou reklamaci). Kromě toho se ale vyplatí dodržovat zásady a tipy pro jednotlivé druhy tkanin.

Termoprádlo ze syntetických materiálů je vhodné prát spíše častěji, a to nejen proto, že po propocení rychle začíná nevábně „zavánět”. Agresivní pot totiž narušuje vlákna tkanin, která pak ztrácejí barevnost, zhoršuje se jejich funkce a zvláště u méně kvalitních výrobků se postupem času stává, že z nich zápach zpoceného těla nezmizí ani po vyprání. Naštěstí je praní těchto materiálů poměrně snadnou záležitostí – v přírodě je stačí krátce přemáchnout ve studené vodě (vlákna nenasakují vlhkost, takže je suché za chvilku), doma je můžete je bez obav svěřit pračce. . Některé materiály snesou 40 °C, jiné jen 30 °C, každopádně ale třicítka pro většinu typů znečištění stačí. Termoprádlo dokonce snese i ždímání. Vyplatí se ho ale před vložením do pračky obrátit naruby a především pečlivě zapnout všechny zipy, včetně suchých. Jeho látka je totiž velmi choulostivá na odření a zatržení nití.

Druhy oděvů, které mohou v tomto směru způsobit potíže (například háčky dámských podprsenek), pro jistotu perte ve speciálních sáčcích určených pro tento účel. Existují sice speciální prací prostředky, určené přímo pro tento druh tkanin, nejsou však nezbytné. V pohodě si totiž vystačíte s běžným gelem, nejlépe určeným pro jemná vlákna, ovšem bez obsahu bělidel. Klasické prášky příliš vhodné nejsou, protože se mácháním obtížněji odstraňují a jejich zbytky mohou zhoršovat funkci oblečení. – její použití je tím nejhorším, co můžete termoprádlu provést. Vede totiž k výraznému snížení kapilárního výkonu vlákna, tj. ucpává ony „cestičky”, jimiž je vlhkost odváděna od pokožky, takže narušuje to základní, co od funkčního prádla požadujeme.

Pokud máte sušičku, můžete ji použít (pokud to symbol na cedulce nezakazuje), ale nastavte ji na nízkou teplotu. V opačném případě stačí prádlo normálně pověsit na šňůru. Termoprádlo obvykle bývá poměrně barevně stálé (tedy alespoň to kvalitní), přesto se ale vyplatí prát světlé a barevné odděleně. Zvlášť bílé kousky totiž jinak časem ošklivě šednou. Některé druhy materiálů snesou i žehlení na nízkou teplotu, jen blázen by ale žehlil prádlo, co se prakticky nemačká.

Řada uživatelů se obává své drahé bundy prát, aby se nezničily. Opak je ovšem pravdou – (s použitím správného postupu) nejen že neškodí, ale dokonce je i přínosem pro funkci, protože špína ucpává póry membrán. Správný postup (platný i pro bundy softshellové) je následující: Membrána je velmi choulostivá na mechanické poškození, proto nejprve pečlivě vyprázdněte všechny kapsy, pozapínejte zipy včetně „sucháčů” a obraťte oděv naruby. Pokud objevíte nějaká zvlášť zašpiněná místa, můžete je zkusit ručně předeprat pomocí vlažného mýdlového roztoku a hadříku či jemného kartáčku, ale předem oblečení nenamáčejte. Pak ho vložte do pračky a zvolte některý z kratších programů na praní jemného prádla. Při volbě teploty se řiďte údaji na cedulce – většina materiálů snese 40 °C, ale třicítkou opět nic nezkazíte. Důležité je důkladné vymáchání, máchací program můžete klidně po vyprání spustit ještě jednou. Membrány ovšem nikdy neždímejte (v podstatě to ani není nutné, protože díky vodo-odpudivým vlastnostem vodu nenasáknou), zvláště ne v ruce, protože by mohlo dojít k jejich poškození. Nepoužívejte ani sušičku. Jen prostě z pračky vypusťte vodu, bundu či kalhoty pověste a nechte vykapat (nejlépe nad vanou). Co se týče pracích prostředků, tady se vyplatí sáhnout po těch speciálních, které co nejméně narušují impregnaci (dostanete je ve všech outdoorových obchodech). Rozhodně se vyvarujte agresivních přípravků s obsahem enzymů, bělidel, změkčovadel apod. Další možnou alternativou jsou tzv. prací ořechy nebo jemná mýdla.

Mýdlové ořechy jsou plody stromu Sapindus mukorossi nebo Sapindus trifoliatus pocházejícího z Indie a Nepálu. Maji velmi vysoký obsah saponínů s čistícími účinky. Jsou zcela přírodní, ekologické, velmi šetrné k prádlu (včetně vlny a membrán), vhodné i pro alergiky a poměrně levné. Použiti je jednoduché: stačí cca 7 kousků vložit do pytlíčku (poslouží i stará ponožka) a přidat k prádlu. Zázraky ovšem nečekejte, u mnoha typů znečištěni se bez odstraňovače skvrn neobejdete.

I tak ovšem budete muset po několika vypráních (cca po čtyřech) použít aviváž. K tomu můžete použít prací prostředek typu 2v1, který v průběhu praní zároveň impregnuje (výhodou je, že se dostane všude), anebo po normálním vyprání použít impregnaci ve spreji. Také u membrán platí absolutní zákaz pro aviváž! Některé typy materiálů je možné šetrně chemicky čistit, u jiných je to ale nepřípustné (opět sledujte symboly na cedulkách).

Vlna patří mezi nejchoulostivější materiály, naštěstí však disponuje výraznou samočisticí schopností, takže ji není nutné prát příliš často. Pokud ale k tomuto kroku přistoupíte, postupujte velmi obezřetně. V první řadě si pozorně prohlédnete cedulku se symboly. Některé vlněné oděvy je nutné prát pouze v ruce (zvláště svetry), jiné i v pračce, vždy však za použití speciálního programu na vlnu. Tento druh vlákna je totiž citlivý nejen na vysoké teploty, ale především na teplotní šoky. Pokud chcete mít jistotu, a pečlivě kontrolujte, aby voda v prací a máchací lázni měla stejnou teplotu.

Prací prostředky užívejte zásadně ty, které jsou určeny na vlnu. Vlněná vlákna mají totiž přirozený obsah tuku jménem lanolin, který je nutný pro jejich funkčnost. Pokud byste tedy použili běžný prostředek s obsahem enzymů a silnou odmašťovací schopností, vlněné oblečení by rychle ztratilo své jedinečné vlastnosti. Další vhodnou alternativou jsou prací ořechy či jemná mýdla (například olivové), v případě jejich používání však vlně čas od času dopřejte „lanolinovou kúru” v pracím prostředku s jeho obsahem. Vlněné oblečení nikdy neždímejte (ani v ruce, ani v pračce), , pouze jej lehce vymačkejte do froté ručníku. Sušte ho zásadně ve vodorovné poloze, například tak, že jej rozložíte na suchý ručník položený na sušáku na prádlo. Nikdy ho nedávejte na topení!

Spacáky a pérovky sice nepatří mezi typické běžecké vybavení, vyznavači extrémnějšího sportování se však bez nich neobejdou, a proto je neopomeneme ani v našem přehledu. U všech výrobků s péřovou náplní platí, že sebe šetrnější praní mírně zhoršuje jejich izolační vlastnosti. Proto je , popřípadě je svěřte čistírně. Samotné praní není až takový problém: spacák či bundu můžete dát do pračky a zvolit ten nejšetrnější program (s teplotou 30 °C) bez ždímání. Vhodnější je ovšem ruční praní ve vaně. Zato máchání musí být důkladné, proto jej několikrát opakujte. Z pracích prostředků použijte ty speciální, určené k praní peří (k dostání v outdoorových prodejnách). Opět žádnou aviváž!

Ta pravá obtíž ovšem nastává při sušení. Pokud byste totiž péřák jen tak pověsili na šňůru, peří by se v jednotlivých komorách sesypalo a vytvořilo by slepené chuchvalce s mizivými izolačními vlastnostmi. Pokud máte , nastavte ji na nízkou teplotu a spolu se spacákem vložte dovnitř nějaký předmět, který jej bude během sušení natřásat – může to být čistý tenisák, sportovní bota apod. V opačném případě se připravte na náročný a zdlouhavý proces: ze spacáku po vyprání jemně vytlačte vodu a položte ho na suchý ručník na sušák prádla – můžete jej i umístit ven, kde díky větru sušení urychlíte, ale nikoliv na přímé slunce. Poté spacák či bundu v pravidelných intervalech obracejte, natřásejte a rukama rozdělujte slepené chuchvalce. Čím častěji a pečlivěji to budete dělat, tím méně budou narušeny izolační vlastnosti. Celý proces může trvat i několik dní. V případě bundy použijte na závěr impregnaci ve spreji (můžete i u spacáku).

Nezapomínejte také, že stejně jako nešetrným praním můžete izolační vlastnosti peří poškodit i nesprávným skladováním. Ukládejte proto spacáky vždy volně, nikoliv nasoukané do obalu. jsou naopak na poškození praním mnohem méně náchylné. Perte je v pračce s použitím programu na jemné prádlo a použijte buď speciální prací prostředek, nebo gel určený na jemné prádlo. I tady zapomeňte na aviváž. Ždímat můžete, ale raději jen krátce a na nejnižší otáčky. Sušte opět ve vodorovné poloze – při zavěšení přes šňůru by se mohla vlákna v místě ohybu poškodit.

Zdroj: Převzato z časopisu RUN – „Jak prát funkční oblečení“, říjen, 2011

Jarda Kolcun

TacFit Field Instructor

FAST Defense Instructor

Autor

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *