CrossFit

Přečteno: 7940

Dalším kondičním systémem, který si zde popíšeme, je CrossFit. CrossFit nyní již spíše znamená výnosnou obchodní značku než unikátní kondiční systém cvičení, protože jeho principy je možné nalézt v tuctu dalších kondičních systémech. CrossFit vznikl na začátku tohoto století v Americe.

Založil ho bývalý středoškolský učitel se svou ženou Lauren. První CrossFit tělocvičnu otevřeli v Santa Cruz v roce 1995 a v roce 2010 již CrossFit registroval více jak 1.700 škol po celém světě.

S Crossfitem se pojí i další slavná jména, jako například Louie Simmons, Bill Starr a Mike Burgener. Bývalý NFL hráč John Welbourn vytvořil tzv. CrossFit Football program. Mezi další Crossfit experty můžeme jmenovat například Dr. Nicholas Romanov, tvůrce „Pose Method of running“ a Dr. Barry Searstvůrce „Zone diet“.

S Crossfitem úzce spolupracují také další experti jako je Mark Twight (který připravoval herce na natáčení filmu „300“, psali jsme o něm ), Dan John, Mark Rippetoe, Robb Wolf, Garrett Smith anebo Greg Everett. CrossFit nabízí certifikace v gymnastice, olympijském vzpírání, powerliftingu, běhu a vytrvalosti, kettlebells, pohyblivosti a rekonvalescenci, CrossFit Děti a CrossFit Football. Svým způsobem a principem cvičení se dá plně přirovnat k všestranné tělesné zdatnosti cvičené v rámci sokolských cvičení propagovaných Miroslavem Tyršem, které se u nás cvičí již více jak 100 let. Dá se směle říci, že CrossFit je „jen“ americká verze Sokolských cvičení. Jedno má lepší marketing, druhé delší tradici.

Bohužel se Crossfit také spojuje s několika žalobami na poškození zdraví během cvičení. Většinou šlo o žaloby za únavové zlomeniny, případně zranění vzniklá díky nesprávně zacvičeným cvikům. Kritikové tohoto systému také uvádí nedostatek opakování při provádění cviků, nelogicky sestavené cviky nebo celé workouty a absence jednotných certifikačních standardů a cvičební metodologie.

Crossfit kombinuje gymnastiku, sprint a silový trénink do jednoho celku. Od roku 2007 pořádá takzvané CrossFit bootcampy a vydává také e-ziny měsíčníky CrossFit Journal a CrossFit Kids Journal, kde vysvětlují pravidla cvičení, publikují zajímavé workouty, systém výživy, atd.

Těžiště Crossfitu je primárně v silovém tréninku. V porovnání se silovým tréninkem v posilovně je však CrossFit trénink dosti odlišný. V posilovně jsou cviky zaměřeny na konkrétní svalové skupiny, v CrossFitu jde o však o cviky, které posilují celkovou fyzickou zdatnost.

Výhodou Crossfitu je, že je možné cvičit jak venku, tak i v tělocvičně. Rozcvička většinou sestává z kombinace kliků, shybů, výpadů, dřepů a podobných komplexních jednoduchých cviků na zahřátí svalů. Pokud se rozhodnete věnovat CrossFitu, na začátku absolvujete tzv. „benchmark workout“, který zjistí, jak na tom kondičně jste. Po nějaké době si pak stejný workout zacvičíte znovu a uvidíte, jestli jste se zlepšili či ne. Měří se časový limit, za jaký stihnete daný workout odcvičit.

Jeden z takových benchmark workoutů může být například tento:

Dřepy s jednoručními činkami a nadhozem – 5×15

Shyby nadhmatem – 5×10

„Angličák“ – 5×20

Jede se systémem kruhových tréninků, což znamená, že nejdříve cvičíte jednu sérii dřepů, poté přejdete na sérii shybů, poté se přesunete na „Angličáky“ a zpět se vrátíte na dřepy. To vše opakujete dokola, dokud nemáte odcvičeno všech 5 sérií u všech 3 cviků. Existují i však i jiné způsoby měření, kdy například měříte počet opakování v určitém časovém úseku a ten po nějaké době opět porovnáte. Krása Crossfitu spočívá v jeho variabilitě a jednoduchosti.

CrossFit je vhodný systém pro lidi, kteří potřebují nabrat svalovou hmotu, ale i pro ty, kteří chtějí shodit váhu, pro děti, ale i seniory. Je vhodný také pro úplné začátečníky, ale i pro pokročilé, kteří chtějí nalézt nový impulz pro svůj trénink. V současné době se CrossFit právě díky svým nenáročným potřebám cvičí například u hasičů, policistů, apod. kde není možné (finanční, či prostorové důvody) zařídit fitcentrum, nicméně místo na cvičení se vždy někde najde. Navíc jistě oceníte fakt, že ačkoliv jde třeba o sklad či garáž, co vás motivuje je snaha ostatních, kteří cvičí vedle vás, a z vlastní zkušenosti mohu říci, že vzájemné hecování a snaha dosáhnout co nejlepších výsledků, je to, co vás do systému a la CrossFit opět příště přivede. V CrossFitu není důležité, jak vypadá místo na cvičení, ale jaké jsou výsledky cvičení.

CrossFit 3Je však důležité i říci, že podobné Crossfit cvičení si můžete udělat doma sami, pokud máte aspoň nějaký prostor ke cvičení a znáte základy zatěžování organismu. Například u nás v jujutsu oddíle cvičíme v rámci standardních tréninků tzv. , který rozvíjí komplexní kondici. A díky tomu, že se tento program cvičí ve skupině, se všichni navzájem hecují, aby dokončili daný level co nejlépe. A věřte mi, že na konci jste rádi, že jste rádi 🙂

Součástí Crossfitu je i tzv. Paleo dieta, což je fakticky dieta zaměřená na potraviny, které byly běžné v době kamenné (ovoce, zelenina, oříšky, maso, apod.), nejde tedy o pečivo, obiloviny, sýry, mléčné výrobky, různé sladkosti, potraviny upravované na oleji, apod. Navíc by člověk měl dle paleolitické diety konzumovat pouze ty potraviny, které jsou běžné v místě jeho bydliště, tedy v našem případě by asi neměl konzumovat banány, kiwi, ananasy, apod. Bude-li zájem, můžeme se o této dietě rozepsat v některém z dalších článků.

Shrnutí základních principů:

Jde o primárně silová cvičení rozvíjející celé tělo a ne pouze určité svalové partie, jako je tomu v případě klasického posilování
Principy jsou prakticky totožné se Sokolskými cvičeními všestranné zdatnosti. Cílem je komplexní rozvoj a ne cílený rozvoj určité svalové partie.
Cvičí se primárně s vlastní vahou
Cvičí se kdekoliv. Není důležité KDE, ale VÝSLEDKY
Cvičí se ve skupině (Team spirit), takže je člověk přímo motivován během cvičení
Cviky jsou jednoduché a nejsou přesně dané. Vše je na závislé na aktuálních podmínkách (les, tělocvična, parkoviště, sklad, garáž, atd.) a fantazii (a zkušenosti) trenéra
Pomůcky jsou jednoduché (činky, hrazdy, bradla, pneumatika a kladivo, kruhy, pytel s pískem (sandbag), atd.)

Závěr: Jak jsem psal, CrossFit patří k cvičení, které posiluje komplexně celé tělo a ne jen určité partie. Byl to pravděpodobně právě CrossFit, kdo v USA odstartoval vlnu zájmu o návrat k původním komplexním cvikům a odklon z moderních klimatizovaných fitcenter. Nepotřebuje drahé stroje a je možné jej cvičit v podstatě kdekoliv. Pomineme-li však marketingovou stránku, pak konkrétně v případě České republiky se nejedná o nic nového, co by tu před cca 100 lety nezavedl Miroslav Tyrš a následně jeho bratři a sestry Sokolové.

Zdroj:

CrossFit

CrossFit Praha

Youtube videa

CrossFit workouty

Jarda Kolcun

TacFit Field Instructor

FAST Defense Instructor

Autor

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *