bojovky

jujutsufasttacfitkaleidoskop

Občasník Bojovky.info

Kalendář událostí

červen 2019
Po Út St Čt So Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Fotogalerie

Videogalerie

Antibully a CATS seminář v Roztokách u Prahy - 27.04.2013 Antibully a CATS seminář v Roztokách u Prahy - 27.04.2013
Duration: 77
Date: June 5, 2014
Views: 721
Roztocký Drsoň Junior (2015) Roztocký Drsoň Junior (2015)
Duration: 200
Date: September 15, 2015
Views: 251
Roztocký Drsoň Junior (2016) Roztocký Drsoň Junior (2016)
Duration: 385
Date: October 10, 2016
Views: 214

F.A.S.T. Defense seminář na ZŠ Sofie – Říčany

O víkendu jsme měli opět možnost prezentovat seminář prevence šikany na Základní škole Sofie v Říčanech. Tato škola je svým způsobem velmi unikátní. Na rozdíl od standardních státních škol se zde totiž klade velký důraz na výuku prožitkem.

Způsob výuky je zcela jiný, založený na Montessori pedagogice a je vidět, že děti se do školy vyloženě těší. Co mne nejvíce udivilo, a zároveň i potěšilo, děti zde považují domácí úkoly za možnost svého dalšího rozvoje a nikoliv jako nutné zlo, které musí dokončit, aby se mohly věnovat zábavnějším věcem.

Filozofie školy mne velmi zaujala a tak když se vyskytla možnost zde prezentovat náš program, neváhal jsem. Děti, které z takové školy jednou odejdou do světa, budou umět vidět souvislosti, být samostatné, dychtivé dalších znalostí a to jim dá velkou výhodu oproti standardnímu "biflovacímu učení".

Třídy jsou zde smíšené, takže malí žáčci mohou vidět, jednak co je čeká, až zvládnou svou látku, a hlavně jak to, co se učí nyní, souvisí s tím, co se budou učit za rok či dva. Asi jste již z výše uvedených řádků zjistili, že jsem byl nadšen, protože i já se u svých dětí snažím pěstovat podobný přístup ke znalostem a světu, který je obklopuje. Ač jsem překročil čtyřicítku, stále mám pocit, že jak fyzicky, tak i duševně jsem stále na vrcholu svých sil a svět mne nepřestává udivovat dalšími a novými znalostmi ze všech možných oborů. Zvláště, když pak člověk začne vidět vzájemné souvislosti, to jsou asi ty nejzajimavější okamžiky.

A nyní zpět k semináři – přijeli jsme opět ve standardní sestavě – Zdenda Novák, Míša Špačková a má maličkost. Ve škole nás již čekali děti, rodiče i manažer školy Ing. Patrik Matlák, který nás krátce seznámil s koncepcí školy i místem, kde celý seminář proběhne. Pak jsme se již připravili a krátce na to rozjeli show :-)

Děti byly úžasné, zvláště malá Lea nás překvapovala perfektním vyjadřováním, bohatou slovní zásobou i znalostmi. Nemluvě o tom, že ač malá vzrůstem, její hlas ve verbální sebeobraně byl pravděpodobně nejsilnější.

Po přibližně dvou hodinách, s desetiminutovou přestávkou mezi jednotlivým bloky zaměřenými na prevenci šikany a základní bezpečnostní pravidla chování v kontaktu s cizí osobou, jsme skončili. Dětí nadšené, rodiče a pedagogové spokojení a my opět nabití pozitivní energií z úsměvů a nadšených reakcí :-) Fotky z akce naleznete jako obvykle v naší Fotogalerii.

Troufnu si tvrdit, že akce se opět povedla a tak velmi pravděpodobně nebude poslední. Navíc jsme se dohodli na dalších projektech, které v hlavě nosím již nějakou dobu a nesouvisí s F.A.S.T. Defense.

Letos si však již dáme volno, jelikož tento rok byl velmi náročný co do různých kurzů, seminářů a přednášek, které jsme jednak zorganizovali my, ale také se sami vzdělávali tak, abychom získali další nové znalosti a dovednosti. Příští rok bude velmi pravděpodobně podobný, takže teď je správný čas si odpočinout, načerpat nové síly a užít si ...hektických... vánoc ;-)

Za celý tým F.A.S.T. Defense i portál Bojovky.info vám všem přeji klidné vánoce, mnoho dárků pod stromečkem a hlavně mnoho úsměvů a šťastných chvil s vašimi blízkými :-)

Jarda Kolcun

Adrenaline Stress Response Training Instructor

Jujutsu instruktor

   

 


Nejnovější články na portálu Bojovky.info

 • Mýty a pověry v bojovkách 12 - karate, zen

  V tomto díle se podíváme blíže na následující dvě témata. Nejdříve si vysvětlíme, proč karate skutečně není bojové umění jako judo, kendo či kyudo. Ve druhé části si pak osvětlíme další mýtus - tentokrát věnovaný nepochopení vztahu zenu a samurajů. Všechno to začalo několika dopisy jednoho mnicha svému příteli a studentovi a pak...to už je historie. Tak pojďme na to.
 • Mýty a pověry v bojovkách 11 - samuraj II

  Dalším mýtem je „kiri sute gomen“, tedy právo setnout hlavu rolníkovi, pokud neprokáže dostatečnou úctu. Poprvé jsem toto viděl v seriálu Zajatec japonských ostrovů, kde tím chtěli ukázat Johnu Blackthornovi, že samurajský velitel se musí brát vážně, jinak….A jak to bylo ve skutečnosti?

  Číst dál...  
 • Mýty a pověry v bojovkách 10 - samuraj I

  V našem dojo cvičíme přesně dle filozofie drsných samurajů“, už jste to někdy zaslechli? Než budete číst dál, rozmyslete si jednu věc – pokud si myslíte, že samurajové byli skvělí válečníci, kteří trávili svůj čas převážně jen meditací, (až fetišistickou) péčí o meč, nácvikem boje a pak i účastí v bitvách, pak nečtěte dále.

  Číst dál...  
 • Zápisník kendo začátečníka 13

  Velmi mne překvapilo, jak velké problémy jsem zpočátku měl se někomu pevně dívat do očí. Vždycky jsem se totiž učil, že upřený pohled do očí je nezdvořilý, agresivní a proto je dobré čas od času pohledem uhnout. Jenže v kendo se po vás chce upřít pohled do očí soupeře a držet ho po celou dobu souboje. Tak poznáte, kdy se chystá zaútočit.

  Číst dál...  
 • Mýty a pověry v bojovkách 9 - deshi a senpai-kohai

  Student se v japonštině řekne „deshi“ a znamená „mladší bratr“. V hlubším významu to znamená, že takový student je mnohem více, než jen fyzické tělo, tedy platící student v dojo. Je to „někdo z rodiny“, někdo, komu máme věnovat svůj čas a pomoci mu vyrůst intelektuálně, duchovně i dovednostně. Číst dál...  
 • Japonské šermování mečem: Mé první vzpomínky na kendo v Japonsku 3

  napsal Dana Abbott a přeložil Jarda Kolcun
  Člověk by si mohl myslet, že když trénujete šest dnů v týdnů, sedmý den bude určen pro zotavení. Omyl…sedmý den byl mistry kendo vyčleněn na soutěže. Doma v Americe jsem se již zúčastnil mnoha podobných soutěží, takže bylo načase si začít budovat jméno i zde v Japonsku. Pravděpobně ještě ne jako respektovaný kendista, ale alespoň jako týmový hráč.
  Číst dál...  
 • Japonské šermování mečem: Mé první vzpomínky na kendo v Japonsku 2

  napsal Dana Abbott a přeložil Jarda Kolcun
  Během svého studia na Ni Tai Dai jsem zjistil, že jsem se postupně stal dle japonských standardů plnoprávným členem japonské společnosti. Nikoliv proto, že jsem v Japonsku pracoval nebo platil daně. Bylo to proto, že jsem se učil kendo. V japonské kultuře každý, kdo se učí kendo, udržuje ideu samurajů naživu a je velmi pozitivním příkladem i pro budoucí generace. Číst dál...