bojovky

jujutsufasttacfitkaleidoskop

Občasník Bojovky.info

Kalendář událostí

listopad 2020
Po Út St Čt So Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Fotogalerie

Videogalerie

Antibully a CATS seminář v Roztokách u Prahy - 27.04.2013 Antibully a CATS seminář v Roztokách u Prahy - 27.04.2013
Duration: 77
Date: June 5, 2014
Views: 822
Roztocký Drsoň Junior (2015) Roztocký Drsoň Junior (2015)
Duration: 200
Date: September 15, 2015
Views: 282
Roztocký Drsoň Junior (2016) Roztocký Drsoň Junior (2016)
Duration: 385
Date: October 10, 2016
Views: 231

F.A.S.T. Defense seminář na ZŠ Sofie – Říčany

O víkendu jsme měli opět možnost prezentovat seminář prevence šikany na Základní škole Sofie v Říčanech. Tato škola je svým způsobem velmi unikátní. Na rozdíl od standardních státních škol se zde totiž klade velký důraz na výuku prožitkem.

Způsob výuky je zcela jiný, založený na Montessori pedagogice a je vidět, že děti se do školy vyloženě těší. Co mne nejvíce udivilo, a zároveň i potěšilo, děti zde považují domácí úkoly za možnost svého dalšího rozvoje a nikoliv jako nutné zlo, které musí dokončit, aby se mohly věnovat zábavnějším věcem.

Filozofie školy mne velmi zaujala a tak když se vyskytla možnost zde prezentovat náš program, neváhal jsem. Děti, které z takové školy jednou odejdou do světa, budou umět vidět souvislosti, být samostatné, dychtivé dalších znalostí a to jim dá velkou výhodu oproti standardnímu "biflovacímu učení".

Třídy jsou zde smíšené, takže malí žáčci mohou vidět, jednak co je čeká, až zvládnou svou látku, a hlavně jak to, co se učí nyní, souvisí s tím, co se budou učit za rok či dva. Asi jste již z výše uvedených řádků zjistili, že jsem byl nadšen, protože i já se u svých dětí snažím pěstovat podobný přístup ke znalostem a světu, který je obklopuje. Ač jsem překročil čtyřicítku, stále mám pocit, že jak fyzicky, tak i duševně jsem stále na vrcholu svých sil a svět mne nepřestává udivovat dalšími a novými znalostmi ze všech možných oborů. Zvláště, když pak člověk začne vidět vzájemné souvislosti, to jsou asi ty nejzajimavější okamžiky.

A nyní zpět k semináři – přijeli jsme opět ve standardní sestavě – Zdenda Novák, Míša Špačková a má maličkost. Ve škole nás již čekali děti, rodiče i manažer školy Ing. Patrik Matlák, který nás krátce seznámil s koncepcí školy i místem, kde celý seminář proběhne. Pak jsme se již připravili a krátce na to rozjeli show :-)

Děti byly úžasné, zvláště malá Lea nás překvapovala perfektním vyjadřováním, bohatou slovní zásobou i znalostmi. Nemluvě o tom, že ač malá vzrůstem, její hlas ve verbální sebeobraně byl pravděpodobně nejsilnější.

Po přibližně dvou hodinách, s desetiminutovou přestávkou mezi jednotlivým bloky zaměřenými na prevenci šikany a základní bezpečnostní pravidla chování v kontaktu s cizí osobou, jsme skončili. Dětí nadšené, rodiče a pedagogové spokojení a my opět nabití pozitivní energií z úsměvů a nadšených reakcí :-) Fotky z akce naleznete jako obvykle v naší Fotogalerii.

Troufnu si tvrdit, že akce se opět povedla a tak velmi pravděpodobně nebude poslední. Navíc jsme se dohodli na dalších projektech, které v hlavě nosím již nějakou dobu a nesouvisí s F.A.S.T. Defense.

Letos si však již dáme volno, jelikož tento rok byl velmi náročný co do různých kurzů, seminářů a přednášek, které jsme jednak zorganizovali my, ale také se sami vzdělávali tak, abychom získali další nové znalosti a dovednosti. Příští rok bude velmi pravděpodobně podobný, takže teď je správný čas si odpočinout, načerpat nové síly a užít si ...hektických... vánoc ;-)

Za celý tým F.A.S.T. Defense i portál Bojovky.info vám všem přeji klidné vánoce, mnoho dárků pod stromečkem a hlavně mnoho úsměvů a šťastných chvil s vašimi blízkými :-)

Jarda Kolcun

Adrenaline Stress Response Training Instructor

Jujutsu instruktor

   

 


Nejnovější články na portálu Bojovky.info

 • První výukový Kurz technik přežití pro děti

  A máme to za sebou. Co? No přeci úplně první výukový Kurz technik přežití pro děti – Level 1 :-) Na kurz jsme se pečlivě připravovali několik měsíců pod vedením Milana Ježka, jenž dříve působil v armádě jako instruktor technik přežití a jako teprve druhý v pořadí dostal v armádě zlatou plaketu Instruktor přežití.

  Číst dál...  
 • Mrtvý pilot

  Další instruktorský kurz technik přežití je za námi. Počasí nám vysloveně přálo – pršelo a byla kosa jak…tam je vlastně teplo, takže jak…na Sibiři. Ale začněme hezky od začátku.

  Číst dál...  
 • Zachrčet si

  Jak jsem psal v minulém povídání, tento rok patří technikám přežití. Podařilo se mi sehnat člověka, který patří mezi absolutní špičku v české armádě a já jsem obrovsky vděčný za dalších 5 podobných bláznů…ehmmm nadšence…kteří se rozhodli do toho jít se mnou a zúčastnit se cyklu instruktorských kurzů výuky technik přežití.

  Číst dál...  
 • Předsevzetí a kurz přežití

  Již před mnoha lety jsem si řekl, že budu vždy jeden rok věnovat rozvoji nějakým dovednostem, které buď neumím, anebo kterých se obávám. Takže to byl například běh/chůze naboso (o tomto tématu jsem pak napsal hafo článků, z nichž jeden například zde).

  Číst dál...  
 • Příchod Jujutsu do Velké Británie 5

  Jujutsu kluby Taniho a Uyenishiho byly podporovány Williamem Bankierem a jeho Health and Strength League. A jak jsme si řekli v minulém díle, Uyenishi v roce 1906 opustil Anglii a dojo přenechal svému studentovi Williamu Garrudovi.

  Číst dál...  
 • Příchod Jujutsu do Velké Británie 4

  V květnu roku 1906 připlouvá do Anglie Gunji Koizumi, kde si hned našel práci jako hlavní instruktor ve škole Kara Ashikagy ve městě Liverpool. Jak tvrdí tehdejší inzeráty, Ashikaga učil Yoshimosa ryu jujutsu. Podle všeho však jak Kara Ashikaga, tak i Yoshimosa ryu byly vymyšlené. Později se ukázalo, že Kara Ashikaga byl ve skutečnosti jakýsi Mr.Thomas, který ani neměl vlastní dojo a proto provozoval pouze korespondenční jujutsu kurz. Gunji se mu snažil pomoci, ale trvalo to jen dva měsíce, než Mr.Thomas usoudil, že finančně to asi nebude úplně zlatý důl a svůj korespondenční kurz ukončil. Tony Wolf dále zjistil, že celý korespondenční kurz Mr.Thomase byl patrně postaven na knize Harry Hall Skinnera z roku 1904 Jiu-jitsu: A comprehensive and Copiously Illustrated Treatise on the Wonderful Japanese Method of Attack nad Self Defense.

  Číst dál...  
 • Příchod Jujutsu do Velké Británie 3

  Pravděpodobně vůbec první ukázka jujutsu na půdě Velké Británie proběhla v roce 1892, když Takashima Shidachi (Yoshin ryu jujutsu) začal dávat jujutsu lekce v Japonské společnosti se sídlem v Londýně. Součástí jeho praktických ukázek (ve společenském obleku) byl i jeho student Daigoro Goh, který byl zároveň i kancléřem japonského konzulátu a sekretářem Japonské společnosti.

  Další zmínku o jujutsu nalezneme v publikaci The Idler (Povaleč / Lenoch) z roku 1892, kde je popsán souboj mezi Inugami Gunbeiem (student Kyushin ryu jujutsu) a známým zápasníkem Onogawou Kisaburo, kterého porazil a následně se stal jeho učitelem.

  Číst dál...