bojovky

jujutsufasttacfitkaleidoskop

Občasník Bojovky.info

Kalendář událostí

září 2019
Po Út St Čt So Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Fotogalerie

Videogalerie

Antibully a CATS seminář v Roztokách u Prahy - 27.04.2013 Antibully a CATS seminář v Roztokách u Prahy - 27.04.2013
Duration: 77
Date: June 5, 2014
Views: 737
Roztocký Drsoň Junior (2015) Roztocký Drsoň Junior (2015)
Duration: 200
Date: September 15, 2015
Views: 251
Roztocký Drsoň Junior (2016) Roztocký Drsoň Junior (2016)
Duration: 385
Date: October 10, 2016
Views: 214

F.A.S.T. Defense seminář na ZŠ Sofie – Říčany

O víkendu jsme měli opět možnost prezentovat seminář prevence šikany na Základní škole Sofie v Říčanech. Tato škola je svým způsobem velmi unikátní. Na rozdíl od standardních státních škol se zde totiž klade velký důraz na výuku prožitkem.

Způsob výuky je zcela jiný, založený na Montessori pedagogice a je vidět, že děti se do školy vyloženě těší. Co mne nejvíce udivilo, a zároveň i potěšilo, děti zde považují domácí úkoly za možnost svého dalšího rozvoje a nikoliv jako nutné zlo, které musí dokončit, aby se mohly věnovat zábavnějším věcem.

Filozofie školy mne velmi zaujala a tak když se vyskytla možnost zde prezentovat náš program, neváhal jsem. Děti, které z takové školy jednou odejdou do světa, budou umět vidět souvislosti, být samostatné, dychtivé dalších znalostí a to jim dá velkou výhodu oproti standardnímu "biflovacímu učení".

Třídy jsou zde smíšené, takže malí žáčci mohou vidět, jednak co je čeká, až zvládnou svou látku, a hlavně jak to, co se učí nyní, souvisí s tím, co se budou učit za rok či dva. Asi jste již z výše uvedených řádků zjistili, že jsem byl nadšen, protože i já se u svých dětí snažím pěstovat podobný přístup ke znalostem a světu, který je obklopuje. Ač jsem překročil čtyřicítku, stále mám pocit, že jak fyzicky, tak i duševně jsem stále na vrcholu svých sil a svět mne nepřestává udivovat dalšími a novými znalostmi ze všech možných oborů. Zvláště, když pak člověk začne vidět vzájemné souvislosti, to jsou asi ty nejzajimavější okamžiky.

A nyní zpět k semináři – přijeli jsme opět ve standardní sestavě – Zdenda Novák, Míša Špačková a má maličkost. Ve škole nás již čekali děti, rodiče i manažer školy Ing. Patrik Matlák, který nás krátce seznámil s koncepcí školy i místem, kde celý seminář proběhne. Pak jsme se již připravili a krátce na to rozjeli show :-)

Děti byly úžasné, zvláště malá Lea nás překvapovala perfektním vyjadřováním, bohatou slovní zásobou i znalostmi. Nemluvě o tom, že ač malá vzrůstem, její hlas ve verbální sebeobraně byl pravděpodobně nejsilnější.

Po přibližně dvou hodinách, s desetiminutovou přestávkou mezi jednotlivým bloky zaměřenými na prevenci šikany a základní bezpečnostní pravidla chování v kontaktu s cizí osobou, jsme skončili. Dětí nadšené, rodiče a pedagogové spokojení a my opět nabití pozitivní energií z úsměvů a nadšených reakcí :-) Fotky z akce naleznete jako obvykle v naší Fotogalerii.

Troufnu si tvrdit, že akce se opět povedla a tak velmi pravděpodobně nebude poslední. Navíc jsme se dohodli na dalších projektech, které v hlavě nosím již nějakou dobu a nesouvisí s F.A.S.T. Defense.

Letos si však již dáme volno, jelikož tento rok byl velmi náročný co do různých kurzů, seminářů a přednášek, které jsme jednak zorganizovali my, ale také se sami vzdělávali tak, abychom získali další nové znalosti a dovednosti. Příští rok bude velmi pravděpodobně podobný, takže teď je správný čas si odpočinout, načerpat nové síly a užít si ...hektických... vánoc ;-)

Za celý tým F.A.S.T. Defense i portál Bojovky.info vám všem přeji klidné vánoce, mnoho dárků pod stromečkem a hlavně mnoho úsměvů a šťastných chvil s vašimi blízkými :-)

Jarda Kolcun

Adrenaline Stress Response Training Instructor

Jujutsu instruktor

   

 


Nejnovější články na portálu Bojovky.info

 • Mýty a pověry v bojovkách 16 - seppuku III

  Přesně definovaný rituál seppuku se objevil až počátkem šestnáctého století. Do té doby to bylo neorganizované a často i velmi nedůstojné. A tím, jak se seppuku dostávalo stále více do různých oficiálních pravidel a kodexů, sílila i snaha po jejím kodifikovaném a důstojném průběhu tak, aby odsouzený netrpěl více, než je nutné.

  Číst dál...  
 • Mýty a pověry v bojovkách 15 - seppuku II

  Seppuku se začalo používat i v rámci politických zákulisních her. Donutit někoho spáchat seppuku bylo mnohem výhodnější, než jej sám zabít a riskovat trest. A v Japonsku 16. století, svázaném mnoha pravidly bylo relativně jednoduché dostat někoho do situace, kdy neudržel své emoce a porušil některé z pravidel, viz nejznámější íběh 47 roninů.

  Číst dál...  
 • Mýty a pověry v bojovkách 14 - seppuku I

  Když se řekne seppuku (nebo harakiri), většinou se člověku hned vybaví scéna z japonského filmu, kde si samuraj chladnokrevně rozpáře břicho a ještě stačí napsat báseň oslavující život či smrt. A často to tak i bylo, seppuku je totiž přesně definovaná metoda, jakým si japonský válečník mohl důstojně vzít život a navrátit tím ztracenou čest sobě i své rodině. Těch důvodů k seppuku však mohlo být mnohem více, jak si později řekneme.

  Číst dál...  
 • Proč by už děti měly cvičit se „zbraněmi“

  Vydržte, než si uděláte názor. Vězte, že to velmi pravděpodobně bude jinak, než si právě teď myslíte. Zbraňový program byl posledním dílkem v našem klubu jujutsu, který bylo potřeba kompletně nově definovat. Proč kompletně nově? Protože učíme děti. A to znamená, že děti mají zcela rozdílné potřeby, požadavky a očekávání na rozdíl od těch dospělých. I zcela jiné cíle a tím pádem jsme museli logicky použít i jiné metody výuky

  Číst dál...  
 • Mýty a pověry v bojovkách 13 - koryu jsou nefunkční

  Pokud se v oblasti bojových umění/sportů/sebeobrany pohybujete dostatečně dlouho, pravděpodobně jste už někdy zaslechli tvrzení, že tradiční bojová umění s několikasetletou tradicí jsou dnes již nefunkční. Jen pro úplnost, ať všichni rozumíme „odborným termitům“ správně - ona takzvaná tradiční bojová umění jsou ta, která mají ve svém názvu většinou „jutsu“ (a nikoliv například „do“) a patři do skupiny „koryu“, tedy „starých škol“. Škol, které v Japonsku existovaly již před rokem 1867. Pak začala v Japonsku modernizace a pozápadnění země, díky čemuž se kromě jiného velmi zásadně změnil i způsob válčení.

  Číst dál...  
 • Mýty a pověry v bojovkách 12 - karate, zen

  V tomto díle se podíváme blíže na následující dvě témata: nejdříve si vysvětlíme, proč karate skutečně není bojové umění jako judo, kendo či kyudo. Ve druhé části si pak osvětlíme další mýtus - tentokrát věnovaný nepochopení vztahu zenu a samurajů. Všechno to začalo několika dopisy jednoho mnicha svému příteli a studentovi a pak...to už je historie. Tak pojďme na to.
 • Mýty a pověry v bojovkách 11 - samuraj II

  Dalším mýtem je „kiri sute gomen“, tedy právo setnout hlavu rolníkovi, pokud neprokáže dostatečnou úctu. Poprvé jsem toto viděl v seriálu Zajatec japonských ostrovů, kde tím chtěli ukázat Johnu Blackthornovi, že samurajský velitel se musí brát vážně, jinak….A jak to bylo ve skutečnosti?

  Číst dál...