bojovky

Občasník Bojovky.info

Kalendář událostí

duben 2018
Po Út St Čt So Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Fotogalerie

Videogalerie

Antibully a CATS seminář v Roztokách u Prahy - 27.04.2013 Antibully a CATS seminář v Roztokách u Prahy - 27.04.2013
Duration: 77
Date: June 5, 2014
Views: 604
Roztocký Drsoň Junior (2015) Roztocký Drsoň Junior (2015)
Duration: 200
Date: September 15, 2015
Views: 239
Roztocký Drsoň Junior (2016) Roztocký Drsoň Junior (2016)
Duration: 385
Date: October 10, 2016
Views: 186

O přežití - část 8. - Profil hrdiny

Bohužel neexistuje nějaký jasný vzor, profil, který by vysvětlil, proč se někteří lidé začnou v kritických situacích chovat překvapivě altruisticky, tedy že riskují vlastní život, jen aby zachránili (často cizí) život jiný. A genetika, osobnost, náboženství ani kultura v tomto jednání nehrají příliš velkou roli.

Přesto se dá u těchto lidí vypozorovat několik velmi zajímavých vzorců. Hrdinové měli většinou velmi šťastné dětství a se svými rodiči měli opravdu hezký vztah. Hrdinové měli daleko častěji přátele z jiných sociálních tříd i jiného náboženského vyznání. A patrně nejdůležitější aspekt – všichni měli velmi dobře rozvinutou schopnost empatie. Právě z těchto vztahů získali „hrdinské návyky“ jako je být užitečný ostatním, pomáhat si navzájem, apod. tito hrdinové v kritických chvílích vypověděli prakticky stejnou věc: “Je to něco ve vašem srdci, vaší duši a vašich pocitech, které vám řekne – musíš s tím něco udělat. Nemůžeš od toho odejít. Ti lidé tě potřebují.“ Anebo „Nedokázal bych se sám sobě podívat do očí, kdybych to neudělal a ty lidi nezachránil. Nedokázal bych žít sám se sebou, že jsem mohl…a přesto jsem nic neudělal.“ Možná to tito lidé udělali proto, aby pak vnitřně nemuseli obhajovat sebe sama, své svědomí…

A možná právě díky své výchově, a někteří i svému výcviku, mají hrdinové daleko větší důvěru ve své schopnosti. Obecně řečeno, tak jako lidé, kteří dobře zvládají extrémní zatížení, i hrdinové věří, že jsou tvůrci svého osudu. Jak sami dodávají: „v těch chvílích, kdy jde o život vám, nebo jiným, vůbec nepochybujete, že byste to nezvládli. Prostě do toho jdete s celým svým srdcem.“ A tím se lišíte od těch, kteří jen pasivně přihlížejí…

Je takové chování běžné ve zvířecí říši? Například když bojuje smečka lvů proti rozzuřenému slonu? Lvi se přeskupí do smečky nikoliv proto, aby chránili jeden druhého, ale aby zvýšili svou šanci přežití. Je to tedy velice podobné chování jako v případě lidí, kteří se přirozeně budou shromažďovat do skupin například v případě přírodní katastrofy. Intuitivně budou vědět, že ve větším počtu mají šanci přežít a odolat blížícímu se nebezpečí.

Podle evolučního psychologa Gordona Gallupa Jr. Je typickým hrdinou většinou „muž, svobodný, bezdětný a mladý.“ Proč? Opět za tím hledejte evoluční principy. Člověk, který vykoná nějaký hrdinský čin, bude většinou u druhého pohlaví velmi žádaný a on tak zabezpečí další šíření své genetické výbavy.

Možná si to už v současné civilizované době tolik neuvědomujeme, ale přesně proto lidé chtějí být oslavováni prostřednictvím různých talentových soutěží. Peníze jsou sice také důležité, ale jsou jen prostředkem a hlavně symbolem „kvalitní genetické výbavy“, ať už je realita jakákoliv. Nu, a pokud takový člověk při svém konání hrdinských skutků zemře? Pak tu jsou stále jeho příbuzní, kteří mohou slávu využít…k šíření svých genů, protože „jsou přeci ze stejné krevní linie“. Na první pohled to možná zní až cynicky, ale pokud dáte stranou etiku, zjistíte, že nakonec jde všem opravdu o šíření svého druhu. Od zvířat se v tomto zase tolik nelišíme…snad jen, že se snažíme naši snahu zaobalit do filozofických, náboženských, politických či kulturních důvodů….

Je potřeba si uvědomit, že se nebavíme o posledních dvou až třech tisících letech, ale o milionu let evoluce…toto je skutečný původ našeho konání. A pokud se na to podíváte z té pozitivnější stránky, pak všichni máme potenciál stát se hrdinou. A pokud takový potenciál máme, pak je pouze na výchově člověka, aby prožil takový život, kdy bude užitečný ostatním, život, kdy bude schopen a ochoten pomoci v případě krize. Protože pak to bude výhra pro obě strany.

Naopak lidé, kteří jsou zahledění pouze do sebe a své postavy, velmi často končí zapomenutí v propadlišti dějin…..stačí si jen uvědomit, že historické události si pamatujete díky těm, kteří se obětovali pro jiné. Historie je plná hrdinů a právě díky nim jsme právě my přežili až dodnes.

Všechny možné katastrofy v nás nejdříve probudí to nejhorší (i když čím dál více bychom měli přestat uvažovat o podobných věcech v takto černobílém schématu), aby následně probudila i to, proč můžeme být hrdí zvát se člověkem.

Abychom co nejlépe zvládali kritické situace, má armáda krásné rčení „8P – Proper prior planning and preparation prevents piss-poor performance.“, což se dá volně přeložit jako „Pečlivá příprava před akcí zabrání špatným výkonům.“

Existuje několik hlavních principů, které nám pomohou zvýšit šanci, že v okamžicích velké krize přežijeme my i ti, kteří jsou s námi:

  • Pracujte na své odolnosti – jakmile začnete pracovat na své psychické a fyzické odolnosti, zjistíte, kolik vlastních nesmyslných limitů máme v hlavě. A jakmile si je uvědomíte, pak budete schopni s nimi pracovat a postupně je odstraňovat. Existují systémy, které s těmito překážkami cíleně pracují a pomáhají vám je překonávat. Postupně tak začnete věřit, že skutečně můžete ovlivnit věci, které se vám dějí. Naleznete skutečný smysl vašeho života, protože nebudete omezován bloky, které člověk během svého života získal, a budete věřit, že dobré i špatné zkušenosti jsou pro vás stejně cenné.
  • Poznejte své sousedy – zjistíte, kolik zajímavých věcí umí a vy tak máte šanci se je naučit. Budete zcela jistě překvapeni, to vám mohu slíbit už teď.
  • Snižte svou úroveň obecného strachu a obav – uvědomte si, že média se neřídí reálným stavem věci, ale především sledovaností. A sledované je to, co je dramatické. Pokud nevyjdete ven a občas se nepřesvědčíte, doslova se zacyklíte v obavách a strachu, což udělá váš život velmi nešťastným. Selský rozum je zcela jistě výhodou.
  • Pracujte na své kondici – tělo a mysl jsou úzce propojené. Bylo by nešťastné, pokud byste měli jednou v kritickém okamžiku zklamat jen kvůli tomu, že jste nedokázali rychleji vyšlapat schody, případně přelézt zeď. Jsou to zcela základní dovednosti, které jste možná jako děti měli, ale postupem času jste o ně přišli…dívejte se na tělo jako na úžasný nástroj a neztrácejte pointu toho všeho tím, že se zaměříme na zlepšování estetického vzhledu celého či jen části těla. Krása neznamená funkčnost.
  • Zvažte rizika – vždy zvažte, čeho jste skutečně schopni a na co nejste zkrátka (zatím) připraveni. Nesnažte se zachránit topícího, když nevíte jak. Nesnažte se vběhnout do hořícího domu, když nevíte, na co si dát pozor. Nesnažte se lézt na strom, když neznáte základní principy lezení. V opačném případě totiž budou záchranáři zachraňovat i vás a jejich život budou v daleko větším (zbytečném) ohrožení.
  • Trénujte svůj mozek – buďte dychtiví po vědění a snažte se naučit co nejvíce věcí. Kromě toho, že váš mozek tímto posilujete, budete schopni vidět čím dál více souvislostí. Budete více rozumět onomu PROČ a nikoliv pouze JAK, což vám umožní improvizovat, pokud plán A nebude fungovat. Stravte ten krátký čas na zemi co nejužitečněji.

Osobně velmi oceňuji lidi, které byste ráno vyslali do džungle nahé a bez žádných nástrojů a večer se vrátí oblečení a najezení. V oblasti projektového řízení to jsou lidé, které byste vysadili do středu džungle a odpoledne tam bude stát obchodní centrum i s parkovištěm. Lidé, kteří se nebojí výzev a dokážou improvizovat v jakékoliv situaci.

Neztrácí nervy ani dobrou náladu, věří ve své schopnosti a…bojují do poslední chvíle. A každá porážka je pro ně jen způsob, jak se opět zvednout a pokračovat tentokrát trochu jinak. Možná to ani nevíte, ale podobné lidi potkáváte denně. Nevypadají jako hrdinové, nemají muskulaturou obalené postavy, ani ostře řezané hrdinské rysy tváře. Jsou to zcela obyčejní lidé se zcela neobyčejnou touhou žít....

Předchozí díl

KONEC

ZDROJ:

Metodika TacFit pro zvyšování odolnosti vůči fyzickému stresu

Metodika FAST Defense Global pro zvyšování odolnosti vůči psychickému stresu

The Unthinkable – Who survives when disaster strikes – and why; Amanda Ripley; 2009; Three River Press; First edition; ISBN: 978-0-307-35290-3