bojovky

Občasník Bojovky.info

Kalendář událostí

únor 2020
Po Út St Čt So Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1

Fotogalerie

Videogalerie

Antibully a CATS seminář v Roztokách u Prahy - 27.04.2013 Antibully a CATS seminář v Roztokách u Prahy - 27.04.2013
Duration: 77
Date: June 5, 2014
Views: 780
Roztocký Drsoň Junior (2015) Roztocký Drsoň Junior (2015)
Duration: 200
Date: September 15, 2015
Views: 253
Roztocký Drsoň Junior (2016) Roztocký Drsoň Junior (2016)
Duration: 385
Date: October 10, 2016
Views: 220

Úloha prefrontálního kortexu v konfliktu

Když chceme číst v chování jiných, hodně zaměstnáváme tu část mozku, která je řízena naším limbickým systémem. Právě on dokáže rychle zanalyzovat data a zvolit nejvhodnější reakci.

A tak zatímco pro zkušené profilovače jsou jejich reakce již na úrovni limbického systému, je tu ještě jedna oblast mozku, která nám také může pomoci lépe vyhodnotit situaci – prefrontální kortex.

Prefrontální kortex (PFC) je umístěn v přední části mozku, hned za čelní kostí. Jde o nejvíce rozvinutou část mozku, naše výkonné centrum a je to právě velikost PFC, které nás odlišuje od jiných živočišných druhů na naší planetě. PFC má na starosti takové funkce, jako je: úsudek, posouzení, volba, plánování, motivace, sociální regulace (chování), humor a řeč. Pokud bychom se podívali v historii na potravní řetězec, pak tu byli a jsou daleko větší, silnější a rychlejší predátoři, než jsme my. A přesto jsme na konci stanuli na vrcholu právě my. Proč? Protože místo toho, abychom byli větší a silnější, stali jsme se chytřejšími. Díky PFC jsme se učili rychleji než naši predátoři a díky tomu jsme dokázali evoluci zvládnout lépe. Vynalezli jsme takové věci, jako je kolo, oheň, kopí, luk a šípy, později i střelný prach, což nám umožnilo se postavit i daleko větším predátorům. Velice pravděpodobně by svět vypadal zcela jinak, kdyby podobné schopnosti měli i žraloci, šavlozubí tygři či Tyranosaurus Rex, že?

Jak se náš PFC dále rozvíjel, lidé si kromě jiného vytvořili mnoho různých dorozumívacích jazyků, schopnost zapisovat a uchovávat své znalosti a zkušenosti, schopnost ušít si takový oděv, který je chránil před zimou i vodou. Ale i postavit si příbytek a udržovat oheň, který nás chránil před mnoha nebezpečími divoké přírody a pomohl nám tak přežít.

A jelikož právě v PFC jsou uloženy naše znalosti a zkušenosti, jsou zde také uloženy metody, jak kontrolovat tyto výstupy z PFC. Když například hovoříme o něčem příjemném, naše gesta a mimika se automaticky přizpůsobí a tak by náhodný pozorovatel mohl vcelku snadno uhádnout, o čem asi hovoříme a jak se asi cítíme. PFC nám však také pomáhá lhát a blafovat. Takže se můžeme usmívat na člověka, kterého buď nechceme urazit, případně na hostitele, který nám servíruje jídlo, které nesnášíme. Pokud hostitel nedokáže rozeznat další signály (na podvědomé úrovni), které by mu ukázaly, že tu něco v našem chování nesedí, pak by mohl dojít k mylnému závěru a přinést další porci večeře. Musíme proto brát v úvahu vždy více signálů proto, abychom došli ke správnému názoru.

PFC je také zodpovědný za kulturní rozdíly, se kterými se potýkáme, když cestujeme po světě a potkáváme cizí lidi. Lidé na různých místech zeměkoule mají jiné ponětí o času, jiné životní priority a jejich řeč těla se také může v některých oblastech lišit (zvláště v oblasti gestiky). Říká se jim „emblémy“ a jedná se o gesta, která nahrazují v určitých případech řeč. Jedná se například o ukázání směru pohybu (běž tudy / běž pryč), schválení / zamítnutí (palec nahoru / dolů), uvítání / rozloučení (zamávání), případně vyjádření emoce (štěstí / smutek). Jedná se o geograficky unikátní gesta, kdy například gesto pro pozvání (pojďte sem) v jedné zemi, může být zcela odlišné od gesta používaného v zemi druhé.

Pokud porozumíme, jak PFC kontroluje a ovlivňuje chování člověka, dokážeme také lépe posoudit jeho reakce. A tak pokud se budete spoléhat pouze na emblémy, které často mohou být nesprávně pochopené, může to zásadně ovlivnit váš úsudek. Proto je daleko vhodnější nejprve rozeznat skutečný smysl těchto gest v dané zemi a následně tak vše vidět v celkovém kontextu situace.

Zdroj: Pre-Frontal Cortex, CP-Journal

napsal Patrick van Horne

přeložil Jarda Kolcun

TacFit - Field Instructor
CST - Clubbell Instructor
A.S.R.T. Senior Instructor
Jujutsu instruktor