bojovky

jujutsufasttacfitkaleidoskop

Občasník Bojovky.info

Kalendář událostí

červenec 2018
Po Út St Čt So Ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Fotogalerie

Videogalerie

Antibully a CATS seminář v Roztokách u Prahy - 27.04.2013 Antibully a CATS seminář v Roztokách u Prahy - 27.04.2013
Duration: 77
Date: June 5, 2014
Views: 612
Roztocký Drsoň Junior (2015) Roztocký Drsoň Junior (2015)
Duration: 200
Date: September 15, 2015
Views: 242
Roztocký Drsoň Junior (2016) Roztocký Drsoň Junior (2016)
Duration: 385
Date: October 10, 2016
Views: 197

Představení systému

Co je jujutsu?

Jujutsu je japonské bojové umění sebeobrany. Název jujutsu (někdy lze také nalézt jiu jitsu, ju jitsu, džiu džitsu, džů džitsu, apod.) se překládá jako jemné (ve smyslu přizpůsobivé) umění boje. Výhodou jujutsu jsou jeho techniky, které se dokáží přizpůsobit útoku tak, aby obrana byla přiměřená intenzitě útoku a zároveň i v rámci platných právních předpisů. Jujutsu v sobě zahrnuje techniky úderů a kopů, hodů a porazů, škrcení a pák, ale i kontroly protivníka ve všech pozicích. V pokročilé sebeobranné formě se k neozbrojené sebeobraně přidávají i techniky sebeobrany s teleskopem, nožem či pistolí (techniky se zbraněmi se však vyučují až od věku 15 let). Jujutsu v současnosti rozeznává tři základní formy:
  1. estetická - hlavní důraz se klade na formu provedení techniky a studenti se učí s tradičními zbraněmi jako je meč, tyč, apod.
  2. sportovní - hlavní důraz se klade na soutěže. Nejznamnější formou je například brazilské jiu jitsu
  3. sebeobranná - hlavní důraz se klade na sebeobranu. Vyučují se tedy techniky beze zbraní i se zbraněmi, které jsou používané v současnosti.

 

"Není umění zabít zuřivého buvola, ale umění je udržet jej pod kontrolou nezraněného."

jujutsu princip
 
U nás vyučujeme dětskou verzi jujutsu - sebeobrannou formu, která se zaměřuje na prevenci šikany, základní pravidla chování  v kontaktu s cizími osobami, ale také na zvládnutí základních technik jujutsu tak, aby v případě zájmu mohlo poté pokračovat v hlubším studiu tohoto bojového umění. Výuka probíhá formou různých her, které zlepšují fyzickou zdatnost dětí a učí je sebeobranu včetně základních bezpečnostních návyků při pohybu venku (škola, hypermarket, město, apod.).
Postup je ohodnocen nejprve proužky
  1. černý proužek - absolvováno 20 lekcí
  2. černý proužek - absolvováno dalších 20 lekcí (celkem již 40 lekcí)
  3. černý proužek - absolvováno dalších 20 lekcí (celkem již 60 lekcí)
  4. červený proužek - absolvováno dalších 20 lekcí (celkem již 80 lekcí) a student je připraven na absolvování zkoušky na vyšší pásek

Zároveň jsou děti ohodnoceni i barvami pásku tak, aby děti byly motivované se učit novým věcem. V rámci výuky dětí rozeznáváme následující barvy:

bílý pásek - úplný začátečník. Tento pásek je možné nosit bez absolvování jakékoliv zkoušky. Je to vstup do světa bojových umění

bílo-žlutá pásek - je jakýmsi mezistupněm. Sleduje se pokrok od poslední zkoušky. V tomto okamžiku by již měl student zvládnout si správně zavázat pásek a složit kimono.

žlutý pásek - dítě již ovládá drily včetně základních cviků (dřep, klik, kotrmelec, apod.)

žluto-oranžový pásek - je jakýmsi mezistupněm. Sleduje se pokrok od poslední zkoušky.

oranžový pásek - dítě se zlepšuje v technickém provedení drilů a technik.

oranžovo-zelený pásek - je jakýmsi mezistupněm. Sleduje se pokrok od poslední zkoušky.

zelený pásek - dítě již ovládá techniky boje na zemi a umí je vzájemně kombinovat

zeleno-modrý pásek - je jakýmsi mezistupněm. Sleduje se pokrok od poslední zkoušky.

modrý pásek - dítě zvládne aplikaci naučených technik po fyzické zátěži

modro-hnědý pásek je jakýmsi mezistupněm. Sleduje se pokrok od poslední zkoušky.

hnědý pásek - dítě již ovládá verbální i neverbální komunikaci

Je důležité podotknout, že pokrok u každého dítěte se bude posuzovat individuálně, tak jak se zlepšilo od poslední zkoušky. Rozhodně zde nebudou porovnávány děti mezi sebou, jelikož by nešlo o relevantní hodnocení.

Vyučovaná forma "dětského" jujutsu

Prostřednictvím her a drilů se děti učí včas identifikovat hrozící nebezpečí a velká část lekcí je věnována také verbální sebeobraně. V neposlední řadě se děti učí úpolové drily, které jsou základem pro pozdější techniky sebeobrany. Výuka je primárně soustředěna na boj na zemi, kde se učí zápasové techniky, držení a kontrolu protivníka, apod.
Kromě jiného děti zlepšují své motorické dovednosti tak, aby získané schopnosti mohly využít nejen v jujutsu, ale případně i v jakémkoliv sportu.
Další část výuky je zaměřena na zvyšování kondice a vzdělávání v oblasti bojových umění, kde se děti seznamují s etikou, základy filozofie a historie bojových umění. Jde nám o komplexní rozvoj osobnosti, nikoliv o výchovu malých rváčů, kteří by (nejen) škole dělaly ostudu.
Výuka probíhá formou her zaměřených na všestranný pohybový rozvoj. Postupem času jsou do výuky zapojovány jujutsu drily na rozvoj specifických dovedností. Dítě tak získá dovednosti převážně v boji na zemi. Naučí se jak dostat soupeře pod kontrolu a tuto kontrolu si držet. Součástí výuky jsou i základní dovednosti a návyky z oblasti bezpečnosti a sebeobrany, jako je chování na ulici v případě oslovení neznámou osobou, ve škole v případě šikany, apod. Výuka sebeobrany je zaměřena převážně na verbální komunikaci, a až teprve poté na fyzickou sebeobranu.
Procentuální zastoupení
  1. průpravné cvičení 50%
  2. jujutsu – boj na zem 30%
  3. sebeobrana a bezpečnostní návyky 20%

Výuka zbraní

Ve věku 6-14 let se děti neučí zacházet se zbraněmi, jelikož zbraně pro sebeobranu se v naší škole vyučují až od věku 15 let.

Průběh lekce

Každá lekce se skládá z následujících částí:

 

Praktická část

- Rozcvička - Zaměřená na zahřátí, koordinaci a funkční zapojení svalových skupin, které jsou klíčové pro správné držení těla

- Jujutsu – Zaměřené na boj na zemi a v nevýhodných pozicích

- Herní část - Zaměřená na rozvoj všeobecné kondice, v pokročilé fázi poté formou her procvičování bezpečnostních scénářů

 

Teoretická část

- Diskuse - Zaměřená na prevenci, etiku, kodex, skládání kimona, význam barev pásků, historii a filozofii bojových umění, apod.

Co je potřeba ke cvičení?

Zpočátku plně postačuje tričko, tepláky a tenisky do tělocvičny. Později, až zjistíte, jestli se dítěti výuka líbí, doporučujeme pořídit judistické kimono, které je dostatečně pevné pro různé tahanice a kočkování na zemi.

Je možnost si trénink vyzkoušet?

Samozřejmě ano. První trénink je zdarma, aby si dítě mohlo vyzkoušet, jestli se mu v oddíle líbí, zdali mu vyhovuje sensei a také ostatní děti v oddíle. A samozřejmě si i také sensei ověří, jestli by nový student zapadnul do klubu a tak sleduje jak jeho/její chování, tak i úroveň dovedností (co už umí, kde má mezery, apod.).

Může rodič zůstat s dítětem na tréninku?

Není to vysloveně zakázané, nicméně nedoporučujeme zůstávat na tréninku, jelikož dítě se plně nesoustředí na výuku. Pokud však jsou jakékoliv pochybnosti či obavy, stačí se před samotnou lekcí dohodnout s instruktorem a je možné na tréninku zůstat.

Kolik stojí výuka?

Varianta placení Cena za trénink 1x týdně 2x týdně Poznámka
Platba za lekci 170,- Kč 170,- Kč 300,- Kč 170,- + 130,- Kč
Platba za měsíc 150,- Kč 600,- Kč 1,120,- Kč 4 týdny * (150,- Kč + 130,- Kč)
Platba za (školní) pololetí 130,- Kč 2,600,- Kč 5,200,- Kč
4 týdny * 5 měsíců* (130,- Kč + 130,- Kč)
Platit je možno v hotovosti na místě, případně bankovním převodem na účet.

Jak často se cvičí?

Trénujeme jednou týdně, každý čtvrtek od 17:00 do 18:00 a/nebo od 18:00 do 19:00.

Kde se dětský oddíl jujutsu nachází?

ZŠ Roztoky u Prahy
Školní nám. 470, 252 63 Roztoky u Prahy