bojovky

Občasník Bojovky.info

Kalendář událostí

duben 2019
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Fotogalerie

Videogalerie

Antibully a CATS seminář v Roztokách u Prahy - 27.04.2013 Antibully a CATS seminář v Roztokách u Prahy - 27.04.2013
Duration: 77
Date: June 5, 2014
Views: 701
Roztocký Drsoň Junior (2015) Roztocký Drsoň Junior (2015)
Duration: 200
Date: September 15, 2015
Views: 250
Roztocký Drsoň Junior (2016) Roztocký Drsoň Junior (2016)
Duration: 385
Date: October 10, 2016
Views: 208

Roztocký Drsoň 2015 - reportáž z akce

Dle mnoha tuzemských i zahraničních studií se fyzická kondice našich dětí postupně zhoršuje a s tím následně souvisí i jejich špatné učební výsledky ve škole. Patrný je také pokles zájmu o přírodovědné předměty a u dětí navíc nyní spíše převažuje názor, že věda je nuda.

A právě proto se na základě našich zkušeností vědce a instruktora všestranného a zdravého pohybu zrodil nápad vytvořit takový vzdělávací zážitek, kde bychom v dětech vyvolali, prohloubili a propojili skutečný zájem o přírodní vědy se zdravým a maximálně všestranným fyzickým pohybem.

A z toho vznikl nultý ročník Drsoně u nás v Roztokách na zahradě, kdy jsme si ověřili, že tento koncept dobře funguje. Výsledkem pilotního testu byl poté první oficiální ročník Roztockého Drsoně, který proběhl právě tuto sobotu v krásném prostředí Tichého údolí zde v Roztokách.

Této akci předcházela více jak půlroční intenzivní příprava, kdy jsme vymýšleli konkrétní příběh, vědecké i fyzické výzvy tak, aby vše dohromady dávaly jednak smysl a jednak aby byly dostatečně zajímavé a náročné pro děti ve věku 6-12 let.

Dětí se sešlo přesně sedmatřicet a očividně se již velmi těšily na celou akci, zvláště když viděly všechny ty náročné výzvy, které na ně čekají ;-)

Celou akci jsme tedy zahájili krátkým videem, které účastníky vtáhlo rovnou do děje – nalezení tajemné truhly, ve které se nacházel příběh pěti živlů s podivnou mapou. Po bouřlivém souhlasu dětí nám pomoci tyto živly nalézt, jsme je rozdělili do pěti týmů. Každý tým dostal kopii mapy s lokací fyzických výzev i vědeckými stanovišti, které zastupovaly jednotlivé elementy (oheň, voda, kov, dřevo a země).

Děti tak měly před sebou pět vědeckých stanovišť, kde se dozvěděly velice zajímavé informace o těchto prvcích. Na každém stanovišti pak musely, po předchozí ukázce zkušeným vědcem, také samy realizovat napínavé a poučné pokusy, které jim dále rozšířily jejich znalosti o daném živlu a ukázaly, jak zajímavá a poutavá dokáže věda být.

Ale k tomu, aby se k těmto vědeckým stanovištím dostaly, musely zvládnout náročné fyzické výzvy, které nesly taková jména jako „útěk z vězení“, „útes odvahy“, „divoká řeka“, „opičí strom“, či „ďábelský kopec“. Jejich úkolem tak bylo se dostat na všechny vědecká stanoviště a získat zde nejen vzorky oněch elementů, ale i důležité indicie ke zvládnutí finálního úkolu, který jsme pro ně na konci přichystali.

Samozřejmě musely týmu absolvovat i všechny fyzické výzvy. A aby to neměly tak lehké, musely s sebou nést „zraněného kamaráda“ , který se nesměl za žádných okolností jakkoliv dotknout země či vody (záměrně neprozradíme, o co šlo, ať se mají i další děti na co těšit, ale nebojte, žádný kamarád během akce nepřišel k úhoně ;-)

Příjemně nás překvapilo s jakou houževnatostí a vytrvalostí se všechny děti vrhly do plnění i relativně těžkých výzev. Poté, co děti shromáždily všechny potřebné indicie k vyřešení závěrečného úkolu, se sešly opět na základně, kde je čekalo krátké občerstvení a následně vědomostní kvíz, jež měl prověřit získané znalosti. A právě tyto znalosti jim následně měly pomoci při vyřešení finálního úkolu, jehož se nakonec úplně všichni účastníci zhostili na jedničku s hvězdičkou :-)

Všechny děti, skutečně všechny, prokázaly, že jsou odvážné, dokáží improvizovat, dokáží se učit i pod stresem a dokáží následně získané znalosti použít při řešení finálního úkolu. Právě proto jsme jim nakonec, jako ocenění jejich skvělého výkonu, připravili s pomocí kapalného dusíku „nejrychlejší zmrzlinu na světě“, která jim všem velmi chutnala :-)

V samém závěru jsme pak dětem rozdali diplomy, medaile a díky našim sponzorům i bohaté věcné ceny. Na konci tak byly děti špinavé a promočené od hlavy až k patě, ale s velkým úsměvem a nadšením si celého Drsoně zopakovat klidně znovu :-)

Nu a co vlastně Drsoň v našem pojetí je? To je takový kluk či holka, kteří jsou fyzicky zdatní a mají i velkou touhu se vzdělávat a dozvědět zajímavé věci o světě kolem nás. Přesně dle principů řeckého systému kalokagathia, kde jde o celkovou harmonii mezi rozvojem těla a ducha.

Tento koncept výuky jak přírodních věd, tak i zdravého a všestranného pohybu jasně prokázal, že vše záleží pouze na způsobu, jakým děti získávají nové znalosti a dovednosti. A pokud je zvolen ten správný, pak i chemie, fyzika či fyzická zátěž může být velká zábava a motivovat děti se dozvědět ještě více a samozřejmě se více a častěji hýbat….protože jak na konci akce řekl nadšeně jeden účastník a čerstvý držitel titulu Roztocký Drsoň „tohle byla fakt daleko větší zábava než sedět u počítače a pařit s kámošema hry na počítači“….nu a přesně o to nám šlo :-)

Fotky a videa z celé akce naleznete v naší foto galerii :-)

Závěrem bychom rádi poděkovali všem sponzorům, kteří nás podpořili jednak reklamními předměty, ale i osobně během samotných příprav této akce. Bez vás bychom tak skvělou akci nedokázali realizovat, a proto máte náš obrovský obdiv a poděkování :-) Díky, díky, díky :-)

 • Městu Roztoky za zaštítění akce, finanční dotaci i úžasnou podporu během celé akce. Věřím, že jsme touto akcí založili novou tradici a Drsoňové budou (nejen) v Roztokách probíhat pravidelně :-)
 • Letišti Praha a.s. za finanční dotaci na tuto skvělou akci. Třicet sedm dětí vám moc děkuje :-)
 • Firmě HeReT Consulting za četné konzultace a přípravu fyzických překážek. Děti si fyzické výzvy skutečně užily, a proto i vám patří náš velký dík :-)
 • Firmě Thinlinmedia a skvělému kameramanovi a fotografovi Josefu Plíhalovi, který vše pečlivě dokumentoval, aby nám pomohl tuto akci následně představit světu. Klip se v současné době připravuje a bude již brzo dostupný. Pepa je úžasný a talentovaný člověk, a pokud sháníte kameramana a/nebo fotografa, pak Pepa je nejlepší volba. Doporučuje 10 z 10 Roztockých Drsoňů :-)
 • Firmě H-Triatlon za technickou podporu celé akce. Díky moc, Vláďo :-)
 • Roztocké restauraci U školky za výborné občerstvení a nápoje.
 • Firmě Stihl Štěpánek za reklamní předměty a osobní pomoc při realizaci akce. Díky moc, Jitko :-)
 • Firmě DHL – IT Services (Praha) za batohy pro vedoucí týmu a reklamní předměty :-)
 • Pojišťovně Kooperativa za reklamní předměty, osobní pomoc při realizaci akce a smlouvu na pojištění celé akce. Díky moc, Pepíno :-)
 • Firmě Canon za reklamní předměty, osobní pomoc při realizaci akce a vytištěné diplomy a mapy. Obrovské díky, Pepo :-)
 • Radce Plíhalové z Mateřské školky Žirafa za pěkné ceny pro účastníky akce. Moc vám děkujeme :-)
 • Webovému portálu Alík.czza četné reklamní předměty a osobní pomoc při realizaci akce. Díky Jitko a Jirko za asistenci u „opičího stromu“ :-)
 • Komerční bance za četné reklamní předměty a osobní pomoc při realizaci akce.
 • Unicredit bance za četné reklamní předměty a osobní pomoc při realizaci akce.
 • …a mnoha dalším soukromým osobám, kteří nám ve svém volném čase pomohli jednak připravit celý areál a jednak i během akce. Neodvažujeme se konkrétně všechny jmenovat, abychom někoho nezapomněli, ale věříme, že víte, o kom všem hovoříme, že? :-)

Jarda Kolcun a Michael Londesborough

Garanti akce Roztocký Drsoň 2015