bojovky

Občasník Bojovky.info

Kalendář událostí

srpen 2019
Po Út St Čt So Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Fotogalerie

Videogalerie

Antibully a CATS seminář v Roztokách u Prahy - 27.04.2013 Antibully a CATS seminář v Roztokách u Prahy - 27.04.2013
Duration: 77
Date: June 5, 2014
Views: 728
Roztocký Drsoň Junior (2015) Roztocký Drsoň Junior (2015)
Duration: 200
Date: September 15, 2015
Views: 251
Roztocký Drsoň Junior (2016) Roztocký Drsoň Junior (2016)
Duration: 385
Date: October 10, 2016
Views: 214

Haka – maorský válečný tanec – část 1/2

Také se vám zježí chloupky na krku, když vidíte All Blacks, jeden z nejlepších ragbyových týmů světa, jak v úvodu zápasu předvádí tanec haka? A víte, co vlastně haka znamená, o čem je a že existuje mnoho různých forem?

Válečný tanec haka, přesněji kapa haka, si nachází stále více příznivců doslova po celém světě. Termín kapa haka se překládá jako „postavit se do řady“ (kapa) a „tancovat“ (haka).

Existuje mnoho různých variant, tohoto válečného tance, například málo známá forma mau rakau, což jsou drily se zbraněmi. Tyto drily pomáhaly mladým bojovníkům dokonale ovládnout svou zbraň a velmi vzdáleně tak připomínají praktikované sestavy z asijských bojových umění (kata, kuen, tul, apod.).

Haka se však nepraktikovaly pouze v rámci přípravy na boj. Jsou známy varianty, které měly například vyjádřit odpor vůči vládě, či nějakému politickému rozhodnutí. Jiné varianty byly zase předváděny v rámci uvítání nějaké významné osobnosti. Jiné zase byly používány jako uváděcí rituál v rámci nějaké oslavy, atd., atd., atd.

Haka praktikují nejen muži, ale i ženy a děti. Hlavně pro děti má haka velice výchovný charakter. Učí je disciplíně a spolupráci. Díky tanci haka získají potřebnou sebedůvěru a naučí se také kontrolovat svou agresivitu. Agresivita se v tanci vyjadřuje prostřednictvím „pukana“, což jsou široce vykulené oči tak, aby bylo maximálně vidět bělmo tanečníka a s co nejvěrohodnějším zuřivým výrazem bojovníka. Pokud je takový tanec proveden správně, pak v divácích zanechá nezapomenutelný dojem.

Zde si dovolím malou odbočku – zvláště v současné době pozoruji, jak jsou naše děti fakticky nepřipravené na život. Neumí si stoupnout na podium a suverénně od prezentovat nějakou svou myšlenku či projekt. Nemají ani dostatečnou sebedůvěru, aby pouze prostřednictvím své mimiky („tvář válečníka“, o které psal ve svých knihách například Richard Marcinko) daly agresorovi jasně najevo, že se jim jeho postup nelíbí. Místo toho se učí reagovat na agresivitu v okamžiku, kdy již přerůstá ve fyzický konflikt. Obecně řečeno se tak děti učí reagovat na konflikt, nikoliv mu předcházet. Více se o tomto konceptu dočtete například zde. To byl ostatně i důvod, proč jsem se začal o tento tanec vážněji zajímat v souvislosti s výchovou dětí. A nyní zpět k tanci haka.

Tanec haka se předvádí pro posílení týmové soudržnosti a nabuzení ducha. Nemusí to nutně vždy být pouze v rámci přípravy na boj, či sportovní utkání. Je to svým způsobem i takový „socializační nástroj“, kdy se lidi sejdou a zatančí si. Dostanou ze sebe stres, pobaví se a navíc i udržují staré maorské tradice pro další generace. V tanci haka se dokonce pořádají každé dva roky festivaly (Te Matatini), kde se soutěží v nejlepším provedení. Hodnotí se zde mnoho různých věcí, od toho, jak jsou tanečníci synchronizovaní, jak čistě předvedou jednotlivé kroky, až po rytmus a celkový dojem.

Příklad festivalu Te Matatini zde:

Historie haka

Pojďme se nyní krátce podívat do historie vzniku tohoto válečného tance. Podle maorské legendy vznikla země díky bohům Ra a Hine-raumati. Ti měli syna Tanerore, který pro svou matku tančil tanec (haka). Někdy se proto haka říká „tanec Tanerore: tetelení vzduchu v horkém dni“ a jako vzpomínka na úplně první haka má většina současných tanců pohyb wiriwiri, což se dá volně přeložit jako „tetelící se vzduch“ a je pohybově znázorněn roztřesenými dlaněmi.

Jedna z nejstarších dochovaných haka se nazývá Ngati Raukawa haka, vznikla již před mnoha staletími a vypráví o nevěře jedné z náčelníkových žen, Parawhete. Když se to náčelník Wairangi dozvěděl, svou ženu zbil a ona poté utekla na sousední ostrov, kde se vdala za svého milence Tupateka. To náčelníka ještě více naštvalo a tak spolu se svými třemi bratry zorganizoval výpravu do vesnice, kde žil náčelník Tupateka, s cílem získat svou ženu zpět. Tupateka to samozřejmě nechtěl dovolit a proto se svými lidmi naplánoval, že jakmile budou Wairangovy válečníci opilí, vrhnou se na ně a zabijí je. Když do vesnice dorazil náčelník Wairanga, aby zde vyjednal vrácení své ženy, Tupateka jej nejdříve požádal, aby se v klidu najedli a popili a že se vše vyřeší následující den. Během oslavy byl Wairanga varován svou bývalou ženou Parawhete, že se jej Tupateka chystá všechny pobít a proto ke konci oslavy Wairanga navrhnul, že Tupatekovi a jeho vesnici předvedou kmenový tanec haka jako poděkování za skvělé pohoštění. Tupateka, nic zlého netuše, byl tímto návrhem vemi potěšen a nadšeně souhlasil. Wairangovi válečníci začali tancovat haka a ke konci tance se najednou vrhli na překvapené Tupatekovy bojovníky, které pak rychle pobili. Na počest této úspěšné akce vznikla haka nazvaná Ngati Raukawa, která je mezi maorskými bojovníky předávána z generace na generaci až dodnes.

Haka, zvláště ta válečná forma, se používala z několika důvodů. Jednak měla zastrašit nepřátelské bojovníky a také měla patřičně nabudit válečníky tak, aby šli do boje odvážně. 

tomto článku jsme si již říkali o tom, že bojovníci se nejprve snaží získat psychickou převahu nad nepřítelem, protože pak by velmi pravděpodobně boj skončil daleko rychleji. Je skutečně jedno, jestli se jedná o vojáky současné, či napoleonské, anebo domorodé válečníky někde na Sumatře. Principy boje jsou stále stejné – získat co nejdříve psychickou převahu a následně i fyzickou. Ostatně tento princip se objevuje i v civilní sebeobraně, ale to je na jiné povídání.

V zásadě tedy rozlišujeme dvě hlavní kategorie, haka taparahi a haka peruperu. Haka taparahi je předváděna beze zbraní a většinou vyjadřuje nějakou společenskou událost či reakci na ni. Například svatbu, pohřeb, ale i nějakou politickou, či sportovní událost. Jedna z nejznámějších haka je „Ka Mate“, o které bude řeč ještě později. Oproti tomu haka peruperu je vždy cvičena se zbraněmi.

Příklad haka peruperu zde:

V zásadě existovaly tři hlavní situace, kdy se haka peruperu předváděla:

  1. V prvním případě šlo o situaci, kdy do vesnice například dorazila skupina cizích válečníků, u kterých nebylo jasné, jestli přišli v míru, či bojovat. V ideálním případě měla haka odradit potenciálního útočníka od jeho záměru. Ještě před příchodem střelných zbraní právě tato taktika často zabránila zbytečnému krveprolití. Samozřejmě existovalo mnoho potyček a konfliktů mezi jednotlivými kmeny. Když však nepřátelští válečníci viděli odhodlané a rozzuřené tváře svých protivníků, často si svůj záměr rozmysleli. 
  2. Ve druhém případě šlo o přípravu do bitvy. Podle toho, jak válečníci zvládli haka peruperu, šaman kmene (tohunga) řekl, jestli jim je bůh války nakloněn. A pokud haka perfektně provedena nebyla, většinou si náčelník vymínil její zopakování do té doby, dokud nebyl šaman s výsledkem spokojen.
  3. Ve třetím a posledním případě šlo o oslavu vítězství. Válečníci byli ještě plni adrenalinu z právě skončené bitvy a tanec haka jim pomohl uvolnit zbylou agresivitu i ventilovat účinky adrenalinu v organismu. Samozřejmě šlo také o vyjádření radosti nad tím, že přežili a zvítězili.

Termín „peru“ znamená maorsky „zuřivost“ a je to stav, do kterého se mají maorští válečníci těsně před bitvou dostat (možná podobnost s metodami vikingských válečníků?). Někdy se tato forma haka používala i v rámci kontroly připravenosti vojenské jednotky k boji.

Na tradiční válečnou haka se můžete podívat zde:

Kromě výše uvedených forem haka existovaly ještě další, například:

  • Ngeri haka, která byla předváděna v rámci nějaké výzvy něco podniknout
  • Tutara či Kotaratara haka, která měla zesměšnit nějakou osobu či skupinu osob. Často obsahovala i vulgární a sexuální významy
  • Tumoto haka, která měla slíbit pomstu za vzniklé zranění či porážku v boji
  • Pirori haka, která měla znázornit opovržení či pocit hnusu nad nějakou událostí či osobou. Tato haka byla navíc předváděna zcela nahými tanečníky.
  • Kaioraora haka, která byla předváděna ženami a měla znázornit jejich nespokojenost nad nějakou událostí.

 

Zdroj: Haka - A living tradition; Wira Gardiner; Second Edition; Hacchette Livre NZ Ltd.; 2007; ISBN 978-86971-116-0

 

Dokončení příště

 

Jarda Kolcun
TacFit - Field Instructor
CST - Clubbell Instructor
A.S.R.T. Senior Instructor
Jujutsu instruktor