bojovky

Občasník Bojovky.info

Kalendář událostí

srpen 2019
Po Út St Čt So Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Fotogalerie

Videogalerie

Antibully a CATS seminář v Roztokách u Prahy - 27.04.2013 Antibully a CATS seminář v Roztokách u Prahy - 27.04.2013
Duration: 77
Date: June 5, 2014
Views: 728
Roztocký Drsoň Junior (2015) Roztocký Drsoň Junior (2015)
Duration: 200
Date: September 15, 2015
Views: 251
Roztocký Drsoň Junior (2016) Roztocký Drsoň Junior (2016)
Duration: 385
Date: October 10, 2016
Views: 214

Ohlédnutí za úspěšným rokem 2014

Rok se nám chýlí ke konci, dovolte mi tedy ohlédnout se za tím, co se letos událo. A věru je toho dost, na co můžeme být hrdí :-) Ať už se jedná o náš dětský klub jujutsu v Roztokách, či dvou velkých seminářů systému TacFit, nemluvě o realizovaném pilotní projektu C.A.T.S. - rozvoj žádoucích vzorců chování dětí, či více jak 90 nových článků, které jsme tento rok publikovali nejen zde. Pojďme si tedy říci více :-)

Dětský klub Jujutsu v Roztokách

V září jsme se přestěhovali do nových prostor na Základní škole v Roztokách u Prahy. Více místa nám umožnilo přijmout i více dětí, takže když porovnám naše začátky před více jak dvěma lety, tak v současnosti máme skoro čtyřnásobný počet.

Mám také velkou radost z toho, že do klubu „barevných pásků“ přibylo dalších sedm dětí, kteří úspěšně zvládly zkoušky na vyšší technický stupeň. Všechny zkoušky máme samozřejmě natočené na videu jak pro rodiče, tak i pro děti tak, aby měly hezkou památku, až jednou budou vzpomínat na své tréninky jujutsu s vnučkou na kolenou :-) Videa jsou samozřejmě přístupná pouze rodičům dětí, kteří u nás cvičí.

Letos jsme také pro děti uspořádali dvě vzdělávací přednášky. Jedna se týkala (nejen) tradičních zbraní, které se objevují v bojovém umění jujutsu. Děti jsme provázeli poutavým příběhem, na kterém jsme ilustrovali, jak se zbraně postupně měnily z kamene a kyje na nože, meče, luky, oštěpy, tyče, atd. až do současnosti, kdy tu máme střelné zbraně. Dětem se přednáška velmi líbila zvláště proto, že si mohly všechny zbraně osahat (pozor – všechny zbraně byly samozřejmě cvičné).

Druhá přednáška, kterou jsme měli na posledním tréninku tohoto roku, plynule navázala na předchozí a ukázala dětem, že kromě různorodých zbraní existují ve světě i různé bojové styly, nikoliv pouze judo, karate, či jujutsu. A to nejen v Asii, ale i v Evropě, Americe, Africe, ale třeba i na Havaji. V závěru přednášky jsme pak pustili dětem ukázky z akčních filmů, kde byly krásně vidět aplikace toho kterého stylu boje, takže děti měly možnost se seznámit s takovými jmény, jako je Steven Seagal (jeho první filmy ;-), Jackie Chan, Jet Li, Sho Kosugi a samozřejmě i nepřekonatelný Bruce Lee.

Obě přednášky jsou součástí systematického vzdělávání našich studentů tak, abychom jim ukázali, jak je svět bojových umění pestrý a napravili tak reputaci, která je občas díky médiím nepříliš hezká, a která často prezentuje bojová umění je útočiště pro zakomplexované či naopak agresivní individua. Již v tomto článku jsem psal, jak mohou bojová umění obohatit život dítěte, nu a my se snažíme toto vše názorně dětem předat :-)

Na konci od nás děti dostali malý dárek – slušivou fleecovou mikinu s logem klubu, jako poděkování za jejich zájem a píli při cvičení jujutsu po celý letošní rok.

Systém TacFit

V září proběhla první mezinárodní certifikace a díky ní tu máme i tři nové TacFit - Field Instructory - Tomáše Ostrihoně, Terku Kotkovou a Romana Antoše. Alberto se o všech třech velmi pochvalně vyjadřoval, takže ještě jednou Vám pánové a dámo moc gratuluji a ať se daří při cvičení :-)

V prosinci jsme také měli možnost poprvé prezentovat pod vedením Alberta Gallazziho a pod záštitou Policejního prezídia TacFit a Survival jiu jitsu nejdříve zástupcům policie a následně i zástupcům armády. Obojí se skutečně povedlo a já věřím, že to rozhodně nebyla poslední akce. Účastníci ocenili jednak logickou návaznost mezi kondičním a sebeobranným systémem a také fakt, že Alberto skutečně ví, o čem hovoří, protože má za sebou obdivuhodnou minulost ve službách v ozbrojených složkách.

F.A.S.T. Defense Systém (Adrenaline Stress Response Training)

Jak jsem psal zde, podařilo se nám získat finanční grant na proškolení celého prvního stupně Základní školy v Roztokách. Výsledkem toho byl pilotní projekt C.A.T.S. – rozvoj žádoucích vzorců chování dětí, který byl zakončen celostátní konferencí, které se zúčastnili odborníci na tuto problematiku. Celý program, včetně pilotního projektu, jim byl prezentován a jsem moc rád, že jeho přínos pro děti byl jednoznačně potvrzen.

 

A protože je doba vánoc, tak každý, kdo se přihlásí k odběru našeho Občasníku Bojovky.info (vlevo nahoře), dostane od nás malý dárek – vypracovanou a schválenou Metodiku prevence násilí a šikany nejen na školách, kterou jsme připravili v rámci výše zmíněného projektu. Tato Metodika prošla přísnou oponenturou, jak ze strany ministerstva, tak i pedagogické fakulty Univerzity Karlovy, ale i lidí z praxe a mohu s potěšením oznámit, že jsme dopadli více než dobře. Pokud se tedy o tuto problematiku zajímáte, neváhejte :-) Pozor, tato nabídka platí pouze do konce tohoto roku.

 

Letos jsem měl také možnost již zastupovat český tým a vyučovat tento systém i v USA spolu s dalšími instruktory z celého světa a musím říci, že šlo o velice cennou zkušenost. Ostatně o tom jsem psal zde :-)

Navázali jsme také spolupráci se soukromou školou Sofie v Říčanech, kde bychom chtěli tento program pravidelně vyučovat. Máme však již naplánované i další akce, ale o nich, až to bude aktuální.

Ostatní

Letos jsme na našem webu zveřejnili více jak 90 článků z oblasti psychologie, jujutsu pro děti, FAST Defense, anebo TacFitu. Mezi nejčtenější články letos patřily:

- cyklus článků věnovaný bosé chůzi, který volně navázal na článek o bosém běhu

- cyklus článků o všech TacFit speciálních protokolech

- cyklus článků nazvaný Jste ovce nebo pastevecký pes?

- volně navazující cyklus Kapitoly o zabíjení, který vnesl jasno o čem je a není zabíjení a jak toto téma souvisí s civilní sebeobranou.

Suma sumárum se jedná o zhruba 1,7 článků týdně, což věru není špatné skóre :-) Věřím, že každý si zde našel něco zajímavého a já vám mohu slíbit, že i v příštím roce v tom budeme pokračovat.

Byli jsme osloveni a poté jsme začali psát také do jednoho z největších internetových magazínů o kulturistice a fitness – Ronnie.cz, kde jsme zveřejnili články o systému TacFit i cyklus o ženské sebeobraně. A další vzdělávací cyklus o sebeobraně (pravděpodobném budoucím směřování výuky sebeobrany) se chystá, je na co se těšit, to mohu prozradit již teď :-)

Na příští rok jsme podali celkem šest žádosti o grant nebo dotaci. Zatím to vypadá, že by mohly vyjít všechny. O to více je to potěšující zpráva, že jsme nemuseli nikoho podplácet, ani jinak nečestně a nesportovně zasahovat do rozhodování. Člověku to tak nějak zvedne náladu, že ne vše se musí uplatit, že? :-) Nu a to bude vše.

Přeji Vám klidné vánoce, mnoho dárků pod stromečkem (česká ekonomika jde postupně nahoru, takže se Jéža snad letos plácne přes kapsu ;-) a ať se Vám daří v tom roce příštím...minimálně tak dobře, jako letos.

Jarda Kolcun