bojovky

Občasník Bojovky.info

Kalendář událostí

červen 2020
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Fotogalerie

Videogalerie

Antibully a CATS seminář v Roztokách u Prahy - 27.04.2013 Antibully a CATS seminář v Roztokách u Prahy - 27.04.2013
Duration: 77
Date: June 5, 2014
Views: 801
Roztocký Drsoň Junior (2015) Roztocký Drsoň Junior (2015)
Duration: 200
Date: September 15, 2015
Views: 265
Roztocký Drsoň Junior (2016) Roztocký Drsoň Junior (2016)
Duration: 385
Date: October 10, 2016
Views: 225

Základní techniky chůze naboso

barefoot_running_epfxf.jpgJak tedy chodit naboso? Existuje několik technik a žádná z nich není lepší, než ta druhá. Vyzkoušejte si, co vám sedí a uvidíte. Zjistíte, že časem budete plynule měnit techniku kroku dle toho, jaký terén budete zrovna mít.

Techniku chůze automaticky upravujete dle aktuálního povrchu i v botách, takže to pro vás není až tak velká změna. A navíc, díky tomu, že jde o chůzi (a nikoliv o běh či sprint), můžete s technikou kroku experimentovat a najít si tak svůj vlastní styl chůze. Samozřejmě tím nemyslím nějaké extravagantní kroky, které budou poutat pozornost okolí, ale spíše jemné vyladění tří níže popsaných základních technik chůze.

Technika kroku přes celé chodidlo

chodidlo01.jpgchodidlo02.jpgchodidlo03.jpgchodidlo04.jpg

 • První kontakt se zemí je přes celé chodidlo.
 • Kolena fungují jako tlumiče
 • Chodidlo pokládejte na zem spíše pod sebe, než před sebe. Zamezíte tak vzniku broušení po povrchu, což následně znamená puchýře.
 • Nedívejte se přímo pod nohy, ale mírně dopředu. Bradu zastrčte vzad, rovná záda, celé tělo je maximálně uvolněné.
 • Tento typ chůze je vhodný na tvrdší povrchy jako je chodník, silnice, apod.

Technika kroku přes patu

pata02.jpgpata03.jpg
 • První kontakt s povrchem je přes patu, postupně se odvalí celé chodidlo až k prstům.
 • Kroky dělejte kratší než obvykle.
 • Chodidlo pokládejte na zem spíše pod sebe, než před sebe. Zamezíte tak vzniku broušení po povrchu, což následně znamená puchýře.
 • Nedívejte se přímo pod nohy, ale mírně dopředu. Bradu zastrčte vzad, rovná záda, celé tělo je maximálně uvolněné.
 • Tento typ chůze je vhodný spíše na měkké povrchy jako je louka, polní / lesní cesta, apod.

Technika kroku přes bříška prstů

briska02.jpgbriska03.jpg briska04.jpg

Tato technika chůze bývá často popisován v různých špionážních románech, kde se buď hlavní záporak (najatý zabiják) či naopak hlavní hrdina (vyškolený agent) pohybuje ve městě s neuvěřitelnou lehkostí. Jejich chůze připomíná klouzavé bruslení, lehké, tiché, hladké. Autoři jako Robert Ludlum (knihy s Jamesem Bournem) či Frederic Forsyth (například Den pro Šakala) přirovnávají takové postavy k baletním mistrům, či vynikajícím tanečníkům právě pro svou lehkou chůzi. Nepodařilo se mi sice ověřit, jestli jde o součást skutečného výcviku operativců, nebo jen autorskou nadsázku, pravdou však je, že chůze naboso je skutečně lehká, hladká a skutečně může připomínat právě výše zmíněné baletní kroky. Navíc imituje chůzi zvířat, které také našlapují přes špičku, aby poté došlápli celou tlapou. Něco na tom možná bude. Jak to tedy vypadá?

 • Opět děláme kratší kroky
 • Pozor, nenašlapujeme přes prsty, ale přes přední část chodidla
 • Jakmile si bříška „ošahají“ povrch, navalí se celé chodidlo na zem až k patě a přenese na něj váhu, aby druhá noha mohla jít vpřed.
 • Tento typ chůze je vhodný na povrch, který neznáme a potřebujeme si jej "ohmatat". Osvědčil se mi také na tvrdém povrchu, protože je dostatečně měkký a odpružený.

Jak jsem psal na začátku, vyzkoušejte si všechny tři techniky. Vyzkoušejte je na trávě, ale i na pevném povrchu, jako je silnice či chodník. A pak si již hrajte :-)

Na závěr ještě několik rad z praxe:

 • Pokud máte puchýře, pak příliš "brousíte" povrch. Našlapujte proto více shora a nikoliv šikmo.
 • Zapojujte jen ty svaly, které nutně potřebujete. Není nutné mít zatnutý vršek těla, když jdete. Uvolněte se. A pravidelně si zkontrolujte, že v ten který okamžik je zbytek těla uvolněný.
 • Choďte pomaleji než obvykle a vnímejte, jak se chodidlo na povrchu chová. Cílem chůze naboso není ušetřit za boty, ale být zdravější. Toho nedosáhnete, pokud budete metelit bez kontroly kam a jak našlapujete.
 • Uvolněte se, tohle skutečně není závod. Užívejte si ten pohyb, každý krok.
 • Počáteční frustraci (kdy každý krok je „výzvou“) překonejte, věřte mi, stojí to za to.
 • Někdy zjistíte, že je chodidlo citlivější než obvykle. To může znamenat, že něco ve vašem těle je v nepořádku a přes akupunkturní body na chodidle vám o tom tělo dává znát. Do této oblasti se však zatím záměrně pouštět nechci, protože mé znalosti jsou dosti omezené. Zatím... ;-) Nicméně mapu reflexních oblastí naleznete níže, ať víte, jak prospěšná bosá chůze pro naše tělo vlastně je.

barefoot.walking-nohy-cz.jpg

Nu a v posledním díle našeho cyklu se podíváme na průpravná cvičení, která vám pomohou protáhnout chodidla a připravit je na chůzi naboso.

Jarda

Nadšený nelipot :-)

Předchozí a příští díly:

Zdroje:

The Barefoot Book – 50 great reasons to kick off your shoes; Daniel Howell, PhD; Hunter House Publishers; 2010; First Edition; ISBN 978-0-89793-554-8

Barefoot Walking – Free your feet to minimize impact, maximize efficiency; michael Sandler and Jessica Lee; Three Rivers Press New York; 2013; First Edition; ISBN 978-0-307-98591-0

Proprioception – Making sense of barefoot Running; Lee Saxby; Terra Plana Intrernational; 2011; vivobarefoot.com

Stručný výtah z Metodiky turistiky naboso; Mgr. Igor Slouka; volně ke stažení na boskynaboso.cz

...a vlastní zkušenosti s během i chůzí naboso (ano, přesně v tomto pořadí ;-)