bojovky

jujutsufasttacfitkaleidoskop

Občasník Bojovky.info

Kalendář událostí

listopad 2018
Po Út St Čt So Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Fotogalerie

Videogalerie

Antibully a CATS seminář v Roztokách u Prahy - 27.04.2013 Antibully a CATS seminář v Roztokách u Prahy - 27.04.2013
Duration: 77
Date: June 5, 2014
Views: 649
Roztocký Drsoň Junior (2015) Roztocký Drsoň Junior (2015)
Duration: 200
Date: September 15, 2015
Views: 243
Roztocký Drsoň Junior (2016) Roztocký Drsoň Junior (2016)
Duration: 385
Date: October 10, 2016
Views: 200

Nejnovější články na portálu Bojovky.info

 • Zápisník kendo začátečníka 12

  V sobotu v Praze proběhl seminář se dvanácti japonskými mistry kendo. A bylo na co koukat, ačkoliv podle mne byl seminář primárně určen hlavně pro pokročilé studenty, takže my začátečníci jsme se moc nechytali. Ale i tak bylo zajímavé vidět kendo důchodce (míněno v dobrém) předvádět Iaidó i Kendó katy a pak se zúčastnit i jigeiko (sparring).

  Číst dál...  
 • Zápisník kendo začátečníka 11

  Při posledním tréninku jsme měli možnost si vyzkoušet údery i do partnera v bógu a já s údivem zjistil, že mám problém jej mlátit shinaiem. Nejde ani tak o to, že bych byl pacifista, ale jelikož jsem předtím člověka shinaiem nemlátil, nechtěl jsem mu způsobit zbytečná zranění. Vůbec totiž netuším, jak moc silně můžu udeřit. A přitom v jujutsu mi nedělá problém protivníka škrtit, páčit a házet, protože tam můžu IHNED kontrolovat intenzitu techniky dle okamžitých reakcí soupeře.

  Číst dál...  
 • Zápisník kendo začátečníka 10

  Minulý trénink se nesl ve znaku nacvičování kata. Ukázalo se totiž, že zkoušky během letošního Toru Giga semináře minulý víkend nedopadly úplně nejlépe pro dost lidí a proto jsme ladili detaily. My jsme si jeli stále základních devět sestav s bokkenem a ačkoliv jsme to cvičili prakticky celý trénink, objevovali jsme stále další a další detaily, které musíme vyladit. Ať již šlo o vzájemnou souhru kroků, přesně mířené údery, zanshin a odpovídající načasování a reakci partnera, atd. No je toho stále dost, což mě hodně těší. Proč těší? Protože se tak mohu naučit hromadu nových věcí.

  Číst dál...  
 • Povídání o tradiční výuce japonských bojových umění 2

  Koryu byla většinou spojena s konkrétní samurajskou rodinou či klanem. Čím slavnější/bohatší rodina byla, tím měla větší šanci, že získají lepšího učitele toho kterého stylu boje. S tím se samozřejmě pojila i politická síla, kdy ryu podporovala jednu či druhou stranu. Pravděpodobně jen škola Tenshin Katori Shinto ryu je výjimkou, protože měla své přátele jak na straně Genji (Minamoto), tak i jejich úhlavního soupeře Heike (Taira).

  Číst dál...  
 • Povídání o tradiční výuce japonských bojových umění 1

  O výuce v tradičních japonských školách bojových umění panuje mnoho mýtů a romantických představ. Je to proto, že se se tradiční školy a jejich systém výuky dostal do Čech prakticky až po Sametové revoluci (hovořím především o školách jujutsu, ale bude to platit velmi pravděpodobně i pro další školy). Do té doby šlo většinou o nadšence, kteří se sami učili ze zahraničních knížek a videí pašovaných z Rakouska, Německa nebo Francie. Přiznávám, že sám mám ještě schované videokazety escrimy, jujutsu i MMA a xeroxované kopie zahraničních knih, ze kterých jsem se snažil pochytit maximum technik a pak je zkoušel venku s kamarády. To byly doby…. ;-)

  Číst dál...  
 • Zápisník kendo začátečníka 9

  O tom, že jsem plánoval rozdělat shinai, zkontrolovat, zdali nemá praskliny, naolejovat a zase zkompletovat, jsem psal již pár týdnů. Popravdě řečeno se mi do toho moc nechtělo, protože zkoušet rozdělat shinai jen dle videa z youtube mi přišlo riskantní. A tak jsem celou operaci odkládal a zatím sháněl malé kleštičky na utahování lanka (tsuru) a velmi jemný smirkový papír na zahlazení možných třísek. No a tento víkend bylo tak krásně, že jsem si řekl, že by to šlo… ;-)
 • Zápisník kendo začátečníka 8

  Další trénink byl až po dvou týdnech kvůli nemoci a návrat byl rozpačitý. Překvapilo mě, kolik jsem toho pozapomněl….Zvláště v kata, o kterých tu ještě bude řeč, jsem měl pocit, že se je můžu učit komplet znovu. Opět jsem měl „štěstí“ na stejného trotla, o kterém jsme se zmiňoval v jednom z předchozích dílech, a který „musel“ opět cvičit se mnou, protože nás byl lichý počet a tak jsme museli cvičit sestavy ve třech.

  Číst dál...