bojovky

Občasník Bojovky.info

Kalendář událostí

duben 2019
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Fotogalerie

Videogalerie

Antibully a CATS seminář v Roztokách u Prahy - 27.04.2013 Antibully a CATS seminář v Roztokách u Prahy - 27.04.2013
Duration: 77
Date: June 5, 2014
Views: 701
Roztocký Drsoň Junior (2015) Roztocký Drsoň Junior (2015)
Duration: 200
Date: September 15, 2015
Views: 250
Roztocký Drsoň Junior (2016) Roztocký Drsoň Junior (2016)
Duration: 385
Date: October 10, 2016
Views: 208

Reportáž ze semináře Prevence poruch pohybového systému 1

O víkendu jsem měl možnost absolvovat první ze třech seminářů věnovaných prevenci poruch pohybového systému. Seminář pořádá FTVS UK a vedla jej PhDr. Andrea Levitová, PhD.

PhDr. Andrea Levitová, PhD. je vynikající fyzioterapeutka a lektorka, která se již několik let specializuje na výzkum tzv. Bechtěrevovy nemoci. V současnosti pracuje v Revmatologickém ústavu v Praze na Albertově, přednáší na fakultě, píše články a stíhá hromadu dalších věcí včetně dalšího vlastního vzdělávání. Prostě člověk dle mého gusta :-)

Každý seminář trvá jeden celý víkend a je plný jak velmi srozumitelné teorie, tak i skutečně praktických cvičení. Jak sama paní doktorka - Andrea, jelikož všem hned v úvodu nabídla tykání, když už se budeme různě otlapkávat při korekci cviků ;-) říká, chce, aby její semináře byly především o praktickém prožitku a nikoliv pouze pasivním jednostranným předáváním informací. Již jsem u Andrey absolvoval jeden seminář, který byl věnovaný kompenzačním cvičením u dětí a mládeže ve sportovní praxi a jelikož jsem byl velmi spokojen, hned jsem se přihlásil i na tento, který osobně považuji za povinný pro všechny, kteří se zabývají výukou zdravého pohybu.

Co jsem na jejich seminářích pokaždé ocenil, je fakt, že veškerá látka je vykládána velmi srozumitelně, takže nemusíte s sebou nosit latinsko-český slovník ;-) Andrea hovořila především ze své praxe, nicméně předala nám i dostatek teorie tak, abychom chápali souvislosti a získali velice slušný náhled do této problematiky.

Na semináři se nás sešlo celkem deset, takže byl dostatek času na to, aby každého z nás mohla obejít a případně opravit techniku. Všichni účastníci tu měli nějaký vztah ke zdravému pohybu – byly zde instruktorky jógy, majitelé fitness center, ale i učitelé tělesné výchovy, florbalu či plavání. A pak jsem tam byl já ;-)

Den 1. – Bederní páteř

První den (sobota) byla věnována pouze bederní páteři. Vysvětlili jsme si, že bederka je nejvíce zatěžovaný úsek páteře a více jak 80% lidí v současnosti trpí bolestmi dolní části zad (LBP – Low Back Pain). Proto je velice důležité znát jedna rizikové faktory, které nepřispívají příliš ke zdraví, ale i odpovídající nápravná cvičení.

Vysvětlili jsme si také, jak se postupně bolest zhoršuje, a jak následně začne ovlivňovat nejen naše pohybové stereotypy, ale i kloubní pohyblivost. Tomuto jevu se říká „řetězení poruch“. Podrobně jsme si popsali tzv. dolní zkřížený syndrom a úlohu hlubokého stabilizačního systému (jádro) pro správnou funkci bederní páteře. Následovala diagnostika (v šesti logických krocích) a díky tomu, že se nás sešlo dost na to, abychom si mohli najít a popsat i některé „hezké“ případy bolestivé bederky díky svalové disbalanci či nesprávným pohybovým návykům, měli jsme výklad i s ukázkovou skoliózou, nebo třeba hyperlordózou :-)

Následně jsme si i prakticky ověřovali pohyblivost své bederní páteře, včetně protahovacích cviků.

V závěru sobotního dne nám Andrea ukázala Spinální gymnastiku dle doktora Čumpelíka a musím říci, že to bylo poprvé, co jsem viděl ucelenou řadu takto jasně podanou. Pan doktor Čumpelík totiž, jako i mnoho jiných skvělých odborníků v historii, spíše vyučoval, než aby svůj systém dokumentoval do přehledných skript. To patrně přenechává svým studentům. Andrea si proto dala tu práci a z mnoha různých (tuzemských a především i zahraničních) zdrojů i osobních setkání se jí podařilo tuto řadu sestavit tak, jak je vyučována po celém světě. Krátce řečeno, paráda :-)

Osobně mě velmi potěšilo, že informace zde řečené, krásně zapadaly do toho, co již vím z TacFitu. Mimochodem, věděli jste, že Scott Sonnon, tvůrce systému TacFit,  hodně čerpal od našeho profesora Jandy a jeho systému Senzomotorické stimulace? Ano, systém TacFit má základy nejen na vědeckém základě Nikolaje Bernsteina (zakladatele ruské biomechaniky), ale právě i od českého profesora Jandy. O důvod více se raději účastnit tuzemských seminářů, než platit x-násobně větší částky za znalosti, které nakonec stejně pocházejí z Čech. A co jsem tak slyšel, tak Scott Sonnon nebyl rozhodně jediný současný zahraniční respektovaný instruktor, kdo od něj čerpal ;-)

Den 2. – Dolní končetiny

Neděle byla věnována dolním končetinám, respektive poruchám dolních končetin. Nejdříve jsme začali kyčelním kloubem. Opět jsme si jej nejdříve podrobně popsali a vysvětlili si nejčastější příčiny poškození kyčelního kloubu. Mimochodem, věděli jste, že naše Poldi Kladno jako první na světě začala v šedesátých a sedmdesátých letech vyrábět první endoprotézy kyčelního kloubu? O důvod více být hrdým Čechem :-)

Popsali jsme si i příznaky koxartrózy (artróza kyčle) i jednotlivé stupně tohoto onemocnění. Následně jsme si řekli, jaké jsou možnosti léčby. Další zajímavý fakt – artrózou kyčelního kloubu u nás trpí 80-90% lidí a s přibývajícím věkem to stoupá. Docela mě zarazilo, že otázka jestli někdo bude mít artrózu kloubů nebo ne, je špatně položená otázka. Správněji bychom se měli sami sebe ptát, kdy již budu mít artrózu ;-) Ale hned poté nás Andrea ubezpečila, že pokud sportujeme (nikoliv vrcholově, ale jako hobíci s rozumem), pak nás to čeká až v nějakých 80-90 letech. Sice jsem si v té době plánoval střihnout nějaký ten ultra maraton, ale ona bude stačit i procházka kolem baráku, a pokud cestou zapomenu, kde bydlím, tak to bude i pěkný výlet po Roztokách ;-)

Po kyčli přišlo na řadu koleno. Opět jsme si popsali jednotlivé části včetně měkkých tkání a poté jsme šli na příčiny poškození a příznaky artrózy kolene (gonartróza). Více jsme se věnovali poranění předního i zadního zkříženého vazu a poranění menisků, což jsou asi nejčastější poranění, jak to tak vidím kolem sebe. Jako v případě kyčle i zde jsme si následně ukázali, a sami aj zacvičili, jednotlivé cviky na otestování hybnosti kloubu, ale i cvičení, které kloub udrží co nejdéle zdravý.

Poslední na řadu přišlo chodidlo. Vysvětlili jsme si přínos relativně nového oboru podiatrie a následně si popsali i anatomii chodidla. Ukázali jsme si, jak důležitá je klenba chodidla nejen pro zdravou chůzi, ale i pro celkové držení těla. Andrea nám také vysvětlila, jaké jsou nejčastější poruchy klenby (příčná/podélná plochost) včetně toho, jak jim předcházet i je léčit. Velkou část výkladu jsme věnovali i problematice dětských chodidel. Hromadu z toho jsem sice znal odjinud, ale i tak jsem objevil pár nových skutečností, které mi patrně předtím unikly. V závěru teoretické části jsme se věnovali dalším poruchám, jako je hallux valgus či kladívkové prsty a poté jsme se již věnovali praktickým a velmi zábavným cvikům na zvýšení ohebnosti chodidla, ale i zlepšení techniky chůze, atd.

Shrnu-li celý tento víkend, tak za mě plná spokojenost. Skutečně si myslím, že by podobné semináře měli absolvovat všichni instruktoři, trenéři, ale i učitelé zdravého pohybu. Je to v češtině, srozumitelně vysvětlované a hlavně za zlomek ceny podobných seminářů organizovaných zahraničními lektory.

Za měsíc se těším na další pokračování, tentokrát věnované některému z těchto témat – horní končetina, pánev, hrudní a krční páteř. Prostě samá zajímavá témata :-)

Mějte se fajně a třeba se někdy na těchto seminářích uvidíme. Za sebe vím, že to rozhodně nebylo naposledy, co jsem navštívil semináře organizované Fakultou tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. A pokud i vy máte zájem se podobné akce příště zúčastnit, pak sledujte internetové stránky FTVS UK, kde se tyto semináře pravidelně vypisují.

Mějte krásný den :-)

Reportáž ze semináře Prevence poruch pohybového systému 2

Reportáž ze semináře Prevence poruch pohybového systému 3 

Jarda Kolcun
TacFit - Field Instructor
CST - Clubbell Instructor
A.S.R.T. Senior Instructor
Jujutsu instruktor